PARTNER PORTALU
  • BGK

Tarasy widokowe w Toruniu

  • PAP    25 listopada 2012 - 14:19

Uroki Torunia będzie można podziwiać z tarasów widokowych po obu stronach Wisły – na Bulwarze Filadelfijskim i Kępie Bazarowej. W tych miejscach znajdowały się przyczółki dawnego mostu drewnianego z 1500 r.
Od nowa zostanie zbudowany taras na prawym brzegu rzeki, na Bulwarze Filadelfijskim, w sąsiedztwie Bramy Mostowej, a gruntową modernizację przejdzie taras na położonej naprzeciwko Kępie Bazarowej, z której w pełnej okazałości można podziwiać panoramę grodu Kopernika.

Na Bulwarze Filadelfijskim zostanie również umocniona strefa cumowania małych jednostek pływających, zbudowane zostaną nowe schody betonowe i będą zamontowane stojaki rowerowe.

Z kolei na Kępie Bazarowej powstaną m.in. nowe miejsca parkingowe i plac zabaw dla dzieci, a także zostaną wyznaczone miejsca wypoczynku z niezbędną infrastrukturą. Na obu tarasach zamontowana zostanie iluminacja.

Dopełnieniem projektu, który ma zostać zrealizowany w przyszłym roku, będzie trójwymiarowy model Starego Miasta wraz Kępą Bazarową, który będzie można oglądać na internetowej stronie miasta. Przedsięwzięcie ma kosztować przeszło 2,9 mln zł, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego wyniesie prawie 1,2 mln zł.

Kępa Bazarowa leżąca naprzeciw zespołu staromiejskiego jest wyspą pomiędzy Wisłą a jej odnogą - Małą Wisłą. Zajmuje teren około 70 ha, z którego niemal połowa jest rezerwatem przyrody ze względu na łęgowy las topolowo-wierzbowy. Wyspa jest również nazywana Małpim Gajem - w XVI i XVII wieku osiedlały się na niej wypędzone z miast nierządnice.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.