PARTNER PORTALU
  • BGK

Targowisko w Nisku zyska nowy wygląd

  • Sztafeta.pl    25 września 2013 - 09:36
Targowisko w Nisku zyska nowy wygląd

Już w przyszłym roku kupcy handlujący w Nisku będą mieli do dyspozycji nowoczesne targowisko. Nowe zadaszone stoiska i pawilony powstaną dokładnie w tym samym miejscu, w którym dziś odbywa się sprzedaż. Sukcesem w pozyskaniu pieniędzy na nowy plac targowy pochwalił się burmistrz.
Szybko o swoim wkładzie przypomnieli też radni z opozycji. Jak informują gminni urzędnicy, budowa targowiska stałego w ramach programu „Mój Rynek" ruszy lada dzień. Za milion 500 tysięcy złotych (z czego dotacja UE to 914 tys. zł) powstaną się nowe, zadaszone i niezadaszone stanowiska do sprzedaży oraz prefabrykowane pawilony, w których również będzie odbywał się handel.

Czytaj też: 1,7 mln zł unijnej dotacji na modernizacje targowisk

Część starych budynków, które dziś nie spełniają żadnej roli będzie rozebrana, a część zostanie zaadaptowana na sanitariaty. Pojawi się nowe ogrodzenie i podjazd dla niepełnosprawnych. W obrębie placu targowego położone zostaną nowe ciągi kanalizacyjne i wodociągowe, pojawi się nowe oświetlenie.

Integralną częścią całego projektu będzie budowa miejsc postojowych dla samochodów w obrębie ulic Targowej i Kwiatkowskiego. Nowe targowisko dostępne będzie już w pierwszej połowie przyszłego roku

Z rezerwowej po dotację

- Złożony wniosek o dofinansowanie unijne w pierwszej wersji znalazł się na liście rezerwowej jednak po wielu dodatkowych staraniach udało się zdobyć środki. Mamy decyzję Urzędu Marszałkowskiego na budowę targowiska z prawdziwego zdarzenia. Całość zadania to rząd finansowy wielkości półtora miliona złotych - mówi burmistrz Julian Ozimek.

Włodarz Niska podkreśla, że budowa targowiska stałego „Mój Rynek" zmieni diametralnie oblicze obecnego placu handlowego, który od lat znajduje się w obrębie ulic Kwiatkowskiego i Targowej.

- To targowisko będzie trochę nietypowe, gdyż będzie pełnić rolę miejsca do handlu i miejsca postojowego w czasie dni, podczas których plac handlowy jest nieczynny. Realizacja zadania „Mój rynek" bardzo cieszy, bo wreszcie uporządkujemy ten element niżańskiego krajobrazu - dodaje Ozimek.

O targowisku mówili już dwa lata temu

Tuż po tym, jak magistrat pochwalił się pozyskaniem dotacji, radni z opozycyjnego Porozumienia Samorządowo - Gospodarczego przypomnieli, że o konieczności budowy nowego targowiska mówili już jesienią 2011 roku.

- 2 lata temu 28 września 2011 na sesji Rady Miejskiej w imieniu Klubu Radnych Porozumienie Samorządowo-Gospodarcze złożyłem wniosek o podjęcie działań zmierzających do przystąpienia Gminy i Miasta Nisko do programu budowy targowisk z unijnych funduszy pod nazwą „Mój rynek" poprzez budowę i modernizację lokalnej infrastruktury handlowej targowiska w Nisku - wspomina Błażej Borowiec. - Wniosek ten był później kilkakrotnie ponawiany. Niestety burmistrz twierdził, że teren się nie nadaje na targowisko, a nasze postulaty określał jako czysty populizm.

Dziś radni z PS-G nie ukrywają, że cieszą się z pozyskanych przez gminę funduszy. - Pomimo początkowej niechęci burmistrz przekonał się jednak do naszego wniosku i uwierzył w efektywność tej inwestycji i koniec końców gmina złożyła stosowny wniosek, który uzyskał dofinansowanie - podkreśla Borowiec.

Zdaniem radnego nowoczesne targowisko w Nisku ułatwi dostęp do świeżych produktów rolnych sprzedawanych w higienicznych warunkach, a co istotne pozwoli utworzyć niezbędną infrastrukturę sanitarną i parkingową, która będzie służyć mieszkańcom przez cały rok.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.