PARTNER PORTALU
  • BGK

Tarnobrzeg przejął kopalnię siarki

  • PAP    28 lipca 2012 - 08:00
Tarnobrzeg przejął kopalnię siarki

Samorząd Tarnobrzega przejął nieodpłatnie wszystkie akcje Kopali Siarki Machów. Dzięki temu miasto stało się właścicielem Jeziora Tarnobrzeskiego i przyległych do niego terenów.
Jak poinformował prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz, miasto przejęło od Ministerstwa Skarbu Państwa 3 mln akcji kopalni, które są warte 30 mln zł. Mastalerz podkreślił, że zmiana właściciela akcji nie zmienia misji przedsiębiorstwa, które nadal będzie się zajmować rekultywacją terenów posiarkowych w województwie podkarpackim i świętokrzyskim.

„Zgodnie z pisemnymi uzgodnieniami nadzór nad pracami rekultywacyjnymi nadal będzie sprawował minister gospodarki, a finansował je Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” – powiedział Mastalerz.

Samorząd Tarnobrzega chce z Jeziora Tarnobrzeskiego uczynić jedną z najważniejszych atrakcji w regionie. Już ogłosił przetarg o wartości 5,7 mln zł na budowę stanicy żeglarskiej. Akwen powstał na terenie b. kopalni siarki, surowiec ten wydobywano metodą odkrywkową. Kopalnia została zamknięta na początku lat 90-tych.

Powierzchnia lustra wody w Jeziorze Tarnobrzeskim to 455 ha, a maksymalna głębokość 40 metrów. Dziewięćdziesiąt procent wpuszczanej wody ma I klasę czystości. Rekultywacja zbiornika prowadzona była od 1994 r. Ostatecznie napełnianie zakończyło się w 2009 r. Rok później jezioro zostało otwarte dla turystów.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.