PARTNER PORTALU
  • BGK

Tarnów: Będzie renowacja zabytkowego Parku Strzeleckiego

  • PAP/JS    5 maja 2017 - 21:36
Tarnów: Będzie renowacja zabytkowego Parku Strzeleckiego
Głównym założeniem renowacji jest odtworzenie historycznego wyglądu parku, przywrócenie mu dawnego, utraconego piękna(fot. malopolska.pl)

Zabytkowy Park Strzelecki w Tarnowie przejdzie renowację dzięki środkom europejskim z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Za ponad 9 mln zł odnowione będzie mauzoleum generała Bema, zmodernizowane fontanny, alejki i staw.
• Całość prac ma kosztować ponad 9 mln zł, z czego 4,9 mln zł zostało Tarnowowi przyznane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

• Zgodnie z zapowiedziami władz miasta prace związane z modernizacją Parku Strzeleckiego rozpoczną się jeszcze w tym roku i potrwają dwa do trzech lat.

• W czasie ich trwania park będzie dostępny dla mieszkańców.

Przedstawiciele władz miasta i województwa podpisali umowę gwarantującą unijne dofinansowanie na ten cel. Jak podkreślił prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, głównym założeniem renowacji jest odtworzenie historycznego wyglądu parku, przywrócenie mu dawnego, utraconego piękna.

Odtworzony zostanie jego pierwotny, przemyślanie zaplanowany układ i krajobrazowa kompozycja. Wszystkie prace będą prowadzone zgodnie z projektem, zaakceptowanym przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - park jest terenem zabytkowym i znajduje się w sąsiedztwie zabytkowej tarnowskiej starówki.

W ramach modernizacji posadzonych zostanie blisko 1,1 tys. krzewów, 80 drzew liściastych i około 30 drzew iglastych. Planowane jest też nasadzenie około 150 tys. bylin. W miejscu dawnej strzelnicy powstanie Sensoryczny Ogród Sztuk - skomponowany tak, aby rosnące w nim rośliny oddziaływały nie tylko na zmysł wzroku odwiedzających park, ale też na zmysły dotyku, smaku i węchu.

Wszystkie rośliny, które pojawią się w parku, wraz z tymi już obecnymi, zostaną dobrane tak, aby park był atrakcyjny wizualnie przez cały rok. Drzewostan zostanie poddany gruntownej pielęgnacji, a najbardziej godne uwagi egzemplarze - odsłonięte tak, aby można było w pełni docenić ich urodę. Parkowa zieleń zostanie uporządkowana, bo przez ostatnie lata jej chaotyczny i niekontrolowany wzrost sprawił, że Park Strzelecki całkowicie zatracił swój pierwotny charakter.

Całość prac ma kosztować ponad 9 mln zł, z czego 4,9 mln zł zostało Tarnowowi przyznane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Zgodnie z zapowiedziami władz miasta prace związane z modernizacją Parku Strzeleckiego rozpoczną się jeszcze w tym roku i potrwają dwa do trzech lat. W czasie ich trwania park będzie dostępny dla mieszkańców.

Wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys przypomniał, że park jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez tarnowian miejsc w mieście, z którego korzysta ok. 87 tys. osób rocznie. "Obecnie park nie jest w najlepszym stanie, dlatego jego rewitalizacja to świetna informacja nie tylko dla mieszkańców, ale także dla turystów, którzy w ostatnich latach coraz chętniej odwiedzają Tarnów" - powiedział.

Według niego modernizacja tarnowskiego parku to nie jedyne działanie, w ramach którego zostaną poddane konserwacji małopolskie zabytki. W sumie na 38 tego typu projektów zarząd województwa przeznaczył ponad 123,5 mln zł.

Park Strzelecki w Tarnowie liczy ponad 8 hektarów powierzchni. Został założony w 1866 roku, pierwotnie jako ogród w stylu angielskim, o nieregularnej kompozycji, ze stawem, znajdującym się w jego północnej części. W okresie międzywojennym w niecce stawu wybudowano mauzoleum generała Józefa Bema, a na przestrzeni lat w miejscu ogrodu gospodarczego pojawił się ogródek jordanowski. W 1975 r. park został wpisany do rejestru zabytków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.