PARTNER PORTALU
  • BGK

Tarnowskie Góry: Powstanie nowe centrum kulturalno - rozrywkowe

  • TK    6 marca 2018 - 09:03
Tarnowskie Góry: Powstanie nowe centrum kulturalno - rozrywkowe
Wizja przyszłego centrum kulturalno - rozrywkowego (UM Tarnowskie Góry)

Samorząd w Tarnowskich Górach zdecydował o wyborze koncepcji zagospodarowania terenów po Zakładach Odzieżowych "Tarmilo". Na miejscu nieczynnej fabryki, zlokalizowanej tuż przy rynku, powstanie centrum kulturalno - rozrywkowe z muzeum, salą widowiskową, restauracją na dachu, hotelem oraz spa. Inwestycja zostanie zrealizowana w formie partnerstwa publiczno - prywatnego.
Miasto Tarnowskie Góry ma zamiar zagospodarować całość terenów po nieczynnych zakładach Tarmilo - to ponad 5 tys. m kw. Obiekt ma być 3-4 kondygnacyjny. Składać będzie się z dwóch części - zadaszonej oraz odsłoniętego dziedzińca z fontanną, zielenią i miejscami do odpoczynku. Ponadto, planuje się wybudowanie dwupoziomowego parkingu w centrum miasta.

Czytaj także:Nic tak nie hamuje partnerstwa publiczno-prywatnego, jak pieniądze unijne

Według wstępnych szacunków, inwestycja ma kosztować w granicach 70 mln zł. Funkcje publiczne i komercyjne rozłożone zostaną mniej więcej po połowie. Miasto nie zapłaci za budowę, ale będzie w przyszłości pokrywało utrzymanie publicznej części obiektu, które dziś są szacowane na 2,5 mln zł rocznie. Jak przekazał urząd miasta w Tarnowskich Górach, już teraz zgłosiły się 4 firmy, które są zainteresowane partycypowaniem w projekcie, w ramach partnerstwa publiczno - prywatnego.

Dokładny wygląd przyszłego centrum kulturalno - rozrywkowego będzie znany po zakończeniu prac nad koncepcją. Przetarg na jej opracowanie nie został jeszcze ogłoszony. W Tarnowskich Górach wkrótce rozpocznie się rozbiórka budynku zakładów. Wykonawca zobowiązał się do jej zakończenia w październiku.

W patio budynku zostanie zainstalowana maszyna parowa - kopia jednej z maszyn, które pracowały w tarnogórskich podziemiach w XVIII i XIX w. Instalacja w wymiarach 1:1 będzie zasilana elektrycznie.

Czytaj także: UNESCO w Tarnowskich Górach: Szukają śladów po najstarszej maszynie parowej

Centrum kulturalno - rozrywkowe to kolejna koncepcja zagospodarowania dużego obiektu w centrum miasta. Jeszcze w 2013 r. zapowiadano, że prywatny inwestor stworzy tam galerię handlową. Ostatecznie się wycofał i wystawił nieruchomość na sprzedaż. Gmina kupiła ją w 2016 r. Początkowo, planowano wyburzyć budynek i stworzyć deptak. Z tego pomysłu ostatecznie zrezygnowano.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.