PARTNER PORTALU
  • BGK

Te inwestycje ochronią Wrocław przed powodzią

  • PAP    10 lipca 2014 - 20:10
Te inwestycje ochronią Wrocław przed powodzią

Poszerzenie kanału przeciwpowodziowego, pogłębienie Odry przy wyjściu z Wrocławia, oraz prace prowadzone na bulwarach wrocławskich - to kończące się inwestycje, które zapewnią mieszkańcom Wrocławia zabezpieczenie nawet przed dużą powodzią.
Jak poinformował w czwartek podczas konferencji prasowej szef Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry Janusz Zaleski, we Wrocławiu projekt zakończy się w połowie 2015 roku. Końcowe prace, które będą najdłużej trwały to poszerzanie i pogłębianie kanału przeciwpowodziowego oraz pogłębianie Odry przy wyjściu z Wrocławia. Natomiast w kwietniu przyszłego roku zakończą się wszystkie prace na bulwarach wrocławskich w centrum miasta.

"To są kontrakty, które będą lekko opóźnione. Pierwsze z powodu współpracy z chińskimi wykonawcami, którzy bardzo dużo czasu potrzebowali na przyzwyczajenie się do zasad obowiązujących w Polsce i Unii Europejskiej. Z kolei bulwary wrocławskie były w takim stanie, że w wielu miejscach konieczne było ich całkowite rozebranie i wybudowanie od nowa. Dodatkowo w centrum mamy częste przerwy w pracach ze względu na ciągle odkrywane bomby z II wojny światowej. Pozostałe prace na Odrze idą dobrze" - tłumaczył Zaleski.

Według niego dobrze idą natomiast wszystkie prace realizowane przez Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, związane głównie z budową obwałowań na polderach przed Wrocławiem oraz na wałach powyżej i poniżej miasta. Również planowo przebiega przebudowa jazów w centrum.

W ramach programu ma powstać także zbiornik Racibórz, którego budowa ma zakończyć się do 2017 roku - ma kosztować około 1 mld zł. Będzie to tzw. suchy zbiornik wypełniany jedynie w okresie powodziowym. Ma mieć pojemność 185 mln m sześc. oraz powierzchnię 26 km kw. Wysokie na kilkanaście metrów wały będą miały długość 22 km.

"Obecnie jesteśmy na etapie prowadzenia tam robót ziemnych. Trwają też ostatnie badania geologiczne" - poinformował Zaleski.

W przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie modernizacji Widawy, co będzie kosztowało blisko 500 mln zł. Prace te będą realizowane w sezonach budowlanych 2015 i 2016.

"W tym wypadku mamy roczne przesunięcie, jednak trzeba było zmienić prawo, aby te plany zrealizować. Jutro wejdzie w życie nowela prawna umożliwiająca nam uzyskanie pozwoleń na ich realizację" - tłumaczył szef projektu.

Według Zaleskiego wszystkie te inwestycje spowodują, że Wrocław i miasta nad Odrą będą bezpieczne i przygotowane nawet na taką wodę jak w 1997 r. Jednak nie kończą one działań przeciwpowodziowych.

"Od 2016 roku chcemy kompleksowo zająć się trzema zagadnieniami. Jednym z nich jest zabezpieczenie przeciwpowodziowe Kotliny Kłodzkiej, co będzie kosztowało około 1 mld zł. Zamierzamy tam wybudować od czterech do siedmiu suchych zbiorników oraz system szybkiego ostrzegania przed nagłymi powodziami. Drugim zadaniem będzie odbudowa żeglowności Odry od Wrocławia do Szczecina, pod kątem operacji lodołamaczy. Zapewni to nam bezpieczeństwo w razie powodzi zimowych. To również będzie kosztowało około 1 mld zł. Natomiast trzecie zadanie na lata 2016-2022 dotyczy działań przeciwpowodziowych na górnej Wiśle" - zapowiedział.

Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry to obecnie największa inwestycja hydrotechniczna w Polsce. W efekcie jej realizacji, w obrębie Wrocławia, koryto Odry zostanie poszerzone na odcinku 11 km, miejscami nawet o 30 metrów. Przebudowane zostaną również budowle hydrotechniczne, tak aby zwiększyć ich przepustowość i możliwość regulacji przepływu fali powodziowej przez Wrocław. Zostanie też przywrócona funkcjonalność i pojemność istniejących polderów zalewowych powyżej Wrocławia oraz powiększy się przestrzeń międzywałowa, aby zwiększyć przepływ wód powodziowych w obrębie i poniżej aglomeracji wrocławskiej. Zapewni to bezpieczeństwo 2,5 mln osób zamieszkałym w trzech województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim.

Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry ma kosztować ponad 2,5 mld zł. Jest finansowany ze środków budżetu państwa, Funduszu Spójności, kredytu z Banku Rozwoju Rady Europy oraz pożyczki z Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)