PARTNER PORTALU
  • BGK

Te linie kolejowe będą modernizowane jako pierwsze

  • pt    29 lipca 2014 - 15:03
Te linie kolejowe będą modernizowane jako pierwsze

Zmiany przyjęte przez rząd w Wieloletnim Planie Inwestycji Kolejowych oznaczają kontynuację szeroko zakrojonych inwestycji w transporcie kolejowym, zapoczątkowanych w 2007 r. Ich celem jest przekształcenie kolei w środek transportu konkurencyjny wobec innych przewoźników.
Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe w 2014 r. zgłosi sześć projektów do pierwszego konkursu w ramach nowego instrumentu finansowego Unii Europejskiej – Funduszu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF).

Czytaj też: Zobacz jakie PKP Intercity ma nowoczesne i komfortowe wagony

Będą to inwestycje prowadzone na: linii kolejowej E59 na odcinku Wrocław-Poznań, etap IV, odcinek granica woj. dolnośląskiego-Czempiń; linii kolejowej E20 na odcinku Warszawa-Poznań, odcinek Sochaczew-Swarzędz; linii kolejowej Warszawa Włochy-Grodzisk Mazowiecki (linia nr 447); linii obwodowej w Warszawie (odcinek Warszawa Gołąbki - Warszawa Zachodnia-Warszawa Gdańska); linii E75 na odcinku Sadowne-Białystok oraz pozostałe prace na odcinku Warszawa Rembertów-Sadowne, a także prace na linii kolejowej E59 na odcinku Poznań Główny-Szczecin Dąbie.

Czytaj:Jeszcze w tym roku z Warszawy do Gdańska w 3 godziny

Inwestycje w transport kolejowy to przede wszystkim lepszy komfort podróży i krótszy czas przejazdu pociągów pasażerskich.

Docelowo pasażerski transport kolejowy ma być konkurencyjny wobec podróży samochodami i samolotami. Inwestycje w kolej są także istotne dla rozwoju transportu towarowego. W praktyce chodzi o zwiększenie udziału kolejowego transportu ładunków w Polsce i Unii Europejskiej.

Rozwój transportu kolejowego to także korzyści dla środowiska, w tym przede wszystkim mniejsza emisja dwutlenku węgla. Jego kolejną przewagą jest też wyższy poziom bezpieczeństwa w porównaniu z transportem drogowym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.