PARTNER PORTALU
  • BGK

Teatr będzie miał wystrojoną elewację

  • PAP    25 maja 2012 - 10:16
Teatr będzie miał wystrojoną elewację

Poszukiwania wykonawcy, który gruntownie przebuduje gmach Teatru Impresaryjnego, rozpoczęły władze Włocławka.
Dzięki wsparciu z funduszy unijnych w przyszłym roku scena ma być przygotowana do goszczenia nawet dużych przedstawień w komfortowych warunkach.

„Budynek, w którym mieści się Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego, zostanie gruntownie przebudowany w systemie zaprojektuj i wybuduj. Wykonawca będzie miał za zadanie najpierw wykonać projekt budowlany, a zrealizować prace budowlane” – poinformował prezydent Włocławka Andrzej Pałucki.

Przebudowany zostanie korpus sali teatralnej z lożą i widownią balkonową oraz pomieszczeniem reżyserskim. Remontem objęta będzie scena, portal sceniczny zostanie powiększony, modernizacja obejmie także zaplecze sceny: garderoby, pomieszczenia pracowni plastycznych, magazyny scenografii, magazyny kostiumów, pomieszczenia pomocnicze oraz węzły sanitarne.

Wykonawca rozbuduje boczne foyer, a także zespół pomieszczeń przy głównym wejściu. Swój wygląd zmienią też pomieszczenia małych form teatralnych, administracyjno-biurowe oraz zaplecze gospodarczo-techniczne wraz z piwnicami. Cały budynek zostanie ocieplony i zyska nową elewację.

Jak podkreślił prezydent, ze względu na pełnioną funkcję budynek powinien „zdecydowanie się wyróżniać oryginalną architekturą i wystrojem elewacji – jest to jeden z warunków postawionych projektantowi”. Cały gmach będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych dzięki podjazdom i windom.

Charakterystyczna dla włocławskiego teatru ceramiczna maska, autorstwa artysty plastyka Wita Płażewskiego, która zawieszona jest na frontowej elewacji, pozostanie na swoim miejscu. Zachowane zostaną także, wykonane przez rzemieślników, kraty zamontowane w oknach.

Po wykonaniu prac budowlanych wykonawca, wyłoniony w przetargu, dostarczy i zamontuje wyposażenie ruchome budynku. Modernizacja obejmie także przyłącza techniczne i energetyczne oraz drogi dojazdowe, parkingi, chodniki i plac przed teatrem.

Z przebudową sceny nie można było już zwlekać, gdyż techniczne możliwości budynku coraz bardziej ograniczały liczbę spektakli, które można było zaprosić do Włocławka. Na zły stan techniczny skarżyli się także widzowie. Najstarsza część teatru została wykonana pod koniec XIX wieku, stąd wiele elementów jest drewnianych, użytkowanych niemal od stu lat i wymagających natychmiastowej przebudowy.

Obecnie na widowni znajduje się 248 stałych miejsc oraz dodatkowo 83 na balkonie.

Przebudowa ma się zakończyć 15 listopada 2013 roku. Na inwestycję, wycenianą wstępnie na około 15 mln zł, miasto otrzyma wsparcie z funduszy unijnych w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.