PARTNER PORTALU
  • BGK

Teatr Wielki w Poznaniu już zmodernizowany

  • PAP    22 grudnia 2011 - 18:25
Teatr Wielki w Poznaniu już zmodernizowany

Widownię, orkiestron i zaplecze techniczne odnowiono w trakcie zakończonych właśnie prac remontowych w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Prace trwały pięć lat, pochłonęły ponad 28 mln zł.
Po zakończeniu ostatniego etapu prac remontowych obiekt może się poszczycić m.in. odświeżonym wnętrzem widowni o zmienionej kolorystyce, nowoczesnym systemem elektroakustycznym, odnowionym, zabytkowym umeblowaniem, a także poprawionymi systemami bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Poprawiły się także warunki pracy personelu technicznego teatru.

W latach 2006-2011 dofinansowanie inwestycji w Teatrze Wielkim z budżetu województwa wielkopolskiego wyniosło ponad 19 mln zł, a ze środków UE, w ramach programów operacyjnych, prawie 9 mln zł. Ze środków własnych teatru zainwestowano pół miliona złotych.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak (zabierz głos/oceń marszałka) powiedział na konferencji prasowej, że do ważniejszych inwestycji przeprowadzonych w Teatrze Wielkim w ciągu ostatnich pięciu lat należały: modernizacja urządzeń scenicznych, zaplecza technicznego oraz renowacja wnętrz gmachu głównego teatru.

- Na pewno nie osiągnęliśmy jeszcze stanu pełnej szczęśliwości i realizacji wszystkich potrzeb tego obiektu. Jest to już jednak dobrze zmodernizowany obiekt, nie tylko jeżeli chodzi o estetykę, ale również ze względu na wiele elementów technicznych i systemów bezpieczeństwa, które zostały przez ostatnie lata poprawione- ocenił Woźniak.

Jednym z największych, zrealizowanych w teatrze projektów, była modernizacja i renowacja widowni. W ramach prac, które zakończyły się w 2011 roku, przeprowadzono m.in. renowację foteli widowni i balustrad, prace malarskie i sztukatorskie oraz renowację oświetlenia. Także w 2011 roku przebudowano kabiny operatora dźwięku, zmodernizowano orkiestron, wykonano też nowy system nagłośnienia widowni.

Jak tłumaczył zastępca dyrektora teatru Ryszard Markow, ostatni, częściowy remont widowni wykonany był w 1997 roku.

- Ze względu na intensywność wykorzystania widowni i wysoką frekwencję, wynoszącą ponad 100 tys. widzów rocznie, widownia ulegała znacznej degradacji. Dotyczyło to powłok malarskich ścian, sztukaterii, boazerii, złoceń, drzwi, foteli i podłogi - powiedział.

Markow zastrzegł, że potrzeby inwestycyjne teatru są nadal bardzo duże. W najbliższych latach obiekt wymaga m.in. przebudowy systemu wentylacji i klimatyzacji, a także instalacji centralnego ogrzewania, gruntownej przebudowy konstrukcji sceny, sal prób i garderób oraz ocieplenia.

Ponadstuletni gmach Teatru Wielkiego, jednej z najważniejszych scen operowych w Polsce, wpisany jest do rejestru zabytków. Jest to sześciokondygnacyjny budynek o łącznej powierzchni ponad 12 tys. m kw. Scena ma ok. 500 m kw. powierzchni i ok. 27 m wysokości. Widownia mieści prawie 900 osób.

Budowę niemieckiego wówczas Teatru Miejskiego w Poznaniu (zabierz głos/oceń prezydenta) - według neoklasycystycznego projektu Maxa Littmanna z Monachium - rozpoczęto wiosną 1909 r. Placówka została otwarta 30 września 1910 r. W 1919 r., kiedy budynek przeszedł w ręce Polaków, teatr stał się Teatrem Wielkim, a dyrekcję objął dyrygent Adam Dołżycki. W poznańskim Teatrze Wielkim zrealizowano do dziś ponad 700 premier z repertuaru operowego, baletowego, operetkowego i musicalowego, a także symfonicznego i oratoryjnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.