PARTNER PORTALU
  • BGK

Teletechnika już na PGE Arenie w Gdańsku

  • PAP    5 sierpnia 2010 - 13:27

Na PGE Arena Gdańsk rozpoczął się montaż systemów teletechnicznych. Inwestycję wykonuje firma Trias S.A., która w marcu wygrała przetarg na przygotowanie, realizację i eksploatację systemów teletechnicznych budowanego w Gdańsku Letnicy stadionu piłkarskiego.
- Obecnie prowadzimy prace wokół stadionu. Na głębokości około 70 cm położonych zostanie ponad 5,5 km rur, w których umieszczone zostaną kable elektryczne. Ta instalacja stworzy podstawę do montażu zaawansowanych technologicznie urządzeń i zintegrowanego systemu zarządzania. Te kable zostaną wykorzystane do zasilania punktów kasowych, punktów ochrony oraz 450 kamer monitorujących cały obiekt - parkingi, wejścia, trybuny i korytarze - powiedział prezes zarządu toruńskiej firmy Zbigniew Klonowski.

W drugim etapie planowane jest rozpoczęcie montażu systemu monitoringu konstrukcji dachu. Na 16 dźwigarach, czyli stalowych elementach podtrzymujących tę konstrukcję, zostanie zainstalowanych ok. 160 czujników, które będą rejestrować naprężenia dachu. Informacje z czujników będą nieustannie przekazywane do specjalnego centralnego kontrolera, który na bieżąco będzie analizował dane o naprężeniu całego obiektu. Po przekroczeniu ustalonych poziomów progowych nastąpi automatyczne ostrzeżenie o niebezpieczeństwie.

Przy analizie danych system będzie również korzystał ze specjalnie zbudowanej w okolicach stadionu stacji pogodowej podającej m. in. takie informacje jak siła i kierunek wiatru, wilgotność powietrza oraz temperatura otoczenia.

We wrześniu rozpocznie się z kolei montaż okablowania strukturalnego LAN. Na całym obiekcie położonych zostanie około 450 km kabli światłowodowych i miedzianych. Równolegle będzie zakładane okablowanie elektryczne wewnątrz stadionu - w sumie położonych zostanie około 55 km kabli elektrycznych. Zasilą one system Digital Signage, który odpowiada za wytwarzanie i zarządzanie treściami multimedialnymi, nagłośnieniem, ekranami diodowymi, systemem kontroli dostępu, systemami informatycznymi, itp.

- W ostatnim etapie, który zaplanowany został w listopadzie i grudniu, zamontujemy takie urządzenia jak serwery, głośniki, ekrany diodowe oraz kamery - dodał prezes Klonowski.

Wartość tego kontraktu wynosi 87 milionów i 718 tysięcy złotych.

Budowę gdańskiego stadionu rozpoczęto 15 grudnia 2008 roku, 15 lipca wmurowano kamień węgielny, a zakończenie prac zaplanowano na 21 stycznia 2011 roku. Przekazanie obiektu do użytku zaplanowano na wiosnę przyszłego roku. Cała inwestycja ma kosztować 630 milionów złotych. Na trybunach będzie mogło zasiąść 44 tysiące kibiców, którzy pierwszy piłkarski mecz zobaczą latem 2011 roku.

Są plany, aby na inaugurację PGE Arena Gdańsk doszło do konfrontacji Lechii Gdańsk z Juventusem Turyn. Byłby to symboliczny rewanż za mecz tych zespołów w Pucharze Zdobywców Pucharów, który rozegrany został 28 września 1983 roku.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.