PARTNER PORTALU
 • BGK

Teren dawnej cukrowni ma stać się centrum rekreacyjnym

 • pt/pap    28 stycznia 2018 - 18:24
Teren dawnej cukrowni ma stać się centrum rekreacyjnym
Władze miasta i diecezji pelplińskiej zakładają, że dzięki realizacji projektów do Pelplina będzie przyjeżdżać znacznie więcej turystów niż obecnie (fot.pelplin.pl)

Na kilkunastohektarowym terenie po cukrowni w Pelplinie za kilka lat ma powstać centrum rekreacyjne. "To dawne dziedzictwo poprzemysłowe zamienimy w zielone płuca miasta” – zapowiada burmistrz. Planowana jest też budowa hotelu i restauracji.
 • Burmistrz miasta i gminy Pelplin Patryk Demski ocenił, że to, co powstanie na kilkunastu hektarach po byłej cukrowni może być jednym z największych tak zorganizowanych terenów zielonych w województwie pomorskim.
 • Wartość projektu to 11,1 mln zł, w tym 9,4 mln zł stanowi dofinansowanie przyznane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 • Projekt będzie zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 Poprawa jakości środowiska miejskiego.

W magazynach dawnej cukrowni działa galeria handlowa Cukrownia. Teren o powierzchni 14 ha półtora roku temu gmina odkupiła od prywatnego inwestora. "Pozyskaliśmy środki z NFOŚiGW na rekultywację i remediację (usunięcie zanieczyszczonej gleby) zdegradowanego terenu po cukrowni w Pelplinie" - powiedział Demski. Rekultywacji ma być poddane 12 ha terenu.

"Chodzi o to, że tam, gdzie dawniej było centrum składowe cukrowni, odpady, odstojniki, gdzie odbywała się produkcja - żeby cały ten teren przywrócić do użytku" - tłumaczy burmistrz. "Zanieczyszczona ziemia zostanie wywieziona i przewieziona nowa, nasadzimy drzewa, zrobimy miejsce spotkań, rekreacji, być może małe ZOO, boiska sportowe" - zdradza plany.

"Setki tysięcy ton ziemi musimy wywieźć, musimy przywieźć nową ziemię, zrobić nasadzenia, ścieżki" - tłumaczył. Planowana jest np. ścieżka pieszo-rowerowa, która połączy zamek w Gniewie z Opactwem Cysterskim w Pelplinie. Jak powiedział burmistrz, w tym roku ma powstać dokumentacja projektowa i planowane jest ogłoszenie pierwszych przetargów. Demski ocenia, że prace mogą potrwać około dwóch lat.

Na terenie byłej cukrowni ma też powstać Pelpliński inkubator przetwórczości lokalnej. Jak mówi burmistrz, to wyjątkowy w skali kraju projekt. "Na Kociewiu mamy bogate tradycje przemysłu przetwórczego i teraz wracamy do korzeni" - deklaruje.

Planuje się, że w jednej z hal po byłej cukrowni - przy wykorzystaniu unijnych funduszy - zostanie uruchomiona linia do produkcji soków, uzyskiwanych z owoców lokalnych, kociewskich odmian. Owoce mają być pozyskiwane od lokalnych działkowców i sadowników, którzy po przerobieniu otrzymają sok.

"Będą mogli go sprzedać albo przekazać gminie, która będzie redystrybuowała w szkołach na terenie miasta i gminy Pelplin" - opowiada Demski. Przy obsłudze wytwórni mają pracować osoby z różnego typu dysfunkcjami intelektualnymi, ruchowymi.

Burmistrz zakłada, że na terenie po byłej cukrowni, oprócz centrum rekreacyjnego powstaną np. hotel i restauracja.

Lokalny portal dawnytczew.pl podaje na swojej stronie, że cukrownia w Pelplinie została uruchomiona w 1878 r. Podczas II wojny światowej z cukrowni wysyłano artykuły żywnościowe dla warszawskich powstańców. W lutym 1945 r. zakład - jak i sam Pelplin - został zbombardowany. W 1971 r. przy cukrowni powstał oddział produkcji kwasku cytrynowego. W latach 90. cukrownia zaczęła mieć kłopoty i na początku XXI w. podjęto decyzję o jej zamknięciu. W sierpniu 2008 r. większość obiektów cukrowni wyburzono.

Także w Opactwie Cysterskim zajmującym ok. 40 ha w centrum Pelplina w najbliższych latach prowadzone będą prace związane z udostępnieniem zwiedzającym jego obiektów. Diecezja Pelplińska otrzymała z funduszy unijnych prawie 48 mln zł na realizacje trzech projektów związanych z ochroną i rozwojem dziedzictwa kulturowego średniowiecznego Opactwa Cysterskiego.

Planowane jest utworzenie kociewskiego centrum kultury, renowacja i udostępnienie nowej powierzchni wystawienniczej Bazyliki Katedralnej oraz zagospodarowanie i udostępnienie barokowego zespołu parkowego. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na 2022 rok. Liczą, że "za kilka lat Pelplin stanie sie bardzo ważnym ośrodkiem turystycznym, kulturalnym na mapie regionu i kraju". 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.