PARTNER PORTALU
  • BGK

Teren po Hucie Kościuszko wejdzie do Katowickiej SSE?

  • PAP    17 lutego 2014 - 20:02
Teren po Hucie Kościuszko wejdzie do Katowickiej SSE?

- 46-hektarowy teren po dawnej Hucie Kościuszko w Chorzowie powinien stać się częścią Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), zachowując przemysłowy charakter - uważa syndyk zakładu. Jego zdaniem pomoże to przyciągnąć inwestorów.
Do odpowiedzialnego za sprawy gospodarcze wiceprezydenta miasta Marcina Michalika trafił już wniosek syndyka w tej sprawie.

"To ciekawy pomysł, ale nie będzie on łatwy do realizacji. To kwestia co najmniej kilkunastu miesięcy i konieczność uzyskania akceptacji, w pierwszym rzędzie zarządu KSSE, a później organów państwa. Z KSSE będziemy o tym wkrótce rozmawiać" - powiedział Michalik.

Położona w centrum Chorzowa Huta Kościuszko jest od lat w upadłości likwidacyjnej. Na teren po dawnym zakładzie władze starają się ściągnąć inwestorów, na razie bezskutecznie. Według syndyka może to umożliwić utworzenie chorzowskiej podstrefy KSSE. Na gruntach po dawnej hucie mógłby powstać np. nowy zakład produkcyjny lub przetwórczy. We wcześniejszych koncepcjach mówiło się o całkowitej zmianie charakteru tej części miasta i powstaniu tam centrum usługowo-handlowego.

Syndyk zarządzający majątkiem Huty Kościuszko Przemysław Zalewski uważa, że włączenie terenu zakładu do KSSE może przynieść korzyści zarówno wierzycielom upadłego zakładu (poprzez sprzedaż nieruchomości za wyższą cenę), jak i miastu, dzięki stworzeniu nowych miejsc pracy. Atutem terenu po hucie jest atrakcyjna lokalizacja i bliskość głównych szlaków komunikacyjnych.

Huta Kościuszko zaczęła swoją działalność produkcyjną w 1802 r. W 1843 r. zakład, jako jeden z pierwszych w Europie, wpisano na listę producentów szyn kolejowych. 20 lat później huta została wyposażona w pierwszą na Śląsku walcownię szyn kolejowych. W latach 1870-1921 produkowano w niej m.in.: stal, wyroby walcowane, mosty i wagony.

Istniejąca od 1996 r. Katowicka SSE to największa wśród wszystkich polskich stref pod względem wartości inwestycji i stworzonych miejsc pracy. Zrealizowane tu inwestycje kosztowały w sumie ok. 21 mld zł. 60 proc. inwestorów i nakładów inwestycyjnych dotyczy sektora motoryzacyjnego. W KSSE zrealizowano dotąd ponad 230 projektów dających 51 tys. miejsc pracy.

KSSE obejmuje obecnie ponad 2 tys. hektarów w ok. 40 miastach i gminach na terenie województw: śląskiego, opolskiego i małopolskiego. Zarząd strefy liczy, że w tym roku dojdzie do jej kolejnego rozszerzenia - w sumie o ponad sto hektarów w różnych lokalizacjach. W niektórych przypadkach na włączenie danego terenu do strefy czekają konkretni klienci, którzy mają gotowe projekty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.