PARTNER PORTALU
  • BGK

Teren pod budowę "Bramy Miasta" w Łodzi sprzedany

  • PAP    16 czerwca 2015 - 16:21
Teren pod budowę "Bramy Miasta" w Łodzi sprzedany
Tak ma wyglądać Brama Miasta (fot.youtube)

Za prawie 28,5 mln zł sprzedano teren w centrum Łodzi, na którym ma powstać "Brama Miasta". Szacuje się, że sama inwestycja kosztować będzie ok. 250 mln zł.
Jak poinformowała Agata Magin z łódzkiego magistratu we wtorek zakończył się przetarg na sprzedaż nieruchomości pod budowę "Bramy Miasta". Inwestorem została firma Skanska Property Poland, która w Łodzi zrealizowała m.in. biurowiec Green Horizon.

Tak będzie wyglądać Brama Miasta

"Brama Miasta" - reprezentacyjny budynek i architektoniczny symbol Łodzi - ma powstać na terenie Nowego Centrum Łodzi. Będzie mogła mieć maksymalnie 17 kondygnacji i 64 m wysokości. Przewidziano możliwość budowy parkingów podziemnych.

Część nieruchomości objęta będzie służebnością na rzecz miasta, co oznacza, że teren wokół budynku ma być ogólnodostępną przestrzenią miejską.

Dyrektor regionalny Skanska Property Poland Łukasz Kaleciński zwrócił uwagę, że będzie to dla firmy trzecia inwestycja w mieście, a druga, która będzie realizowana na terenie Nowego Centrum Łodzi. Jak mówił firma planuje zrealizować nowoczesny projekt biurowy, w którym pracować będzie mogło ok. 3,5 tysiąca pracowników.

"Chcemy też wokół naszej inwestycji stworzyć unikalne miejsce do spotkań dla łodzian" - dodał.

Problemy z wyceną i przetargiem

Działkę pod budowę "Bramy Miasta" po raz pierwszy wystawiono na przetarg dwa lata temu. Wówczas radni zgodzili się na sprzedaż nieruchomości, dla których nie było jeszcze miejscowego planu zagospodarowania, za nie mniej niż 40 mln zł (wartość działek wyceniana była wówczas przez rzeczoznawcę na 17 mln zł).

Do tego przetargu stanął jeden inwestor - spółka LDZ Brama. Umowę przedwstępną o sprzedaży podpisano z końcem 2013 r., ale pół roku później magistrat poinformował, że spółka, choć wpłaciła 12 mln zł pierwszej raty, ostatecznie wycofała się z transakcji.W marcu tego roku radni ponownie zgodzili się na sprzedaż nieruchomości.

Nowa wycena nieruchomości była o ponad 11 mln zł niższa od poprzedniej i wyniosła ponad 28,2 mln zł.

Nowe Centrum Łodzi obejmuje 94 ha w samym centrum miasta, czyli blisko 7 proc. strefy wielkomiejskiej. W centralnej jego części znajduje się budowany obecnie podziemny dworzec Łódź Fabryczna wraz z tunelem oraz otaczającymi go ulicami. Uzupełnieniem funkcji dworca ma być przestrzeń komercyjno-usługowa i mieszkalna. Tereny te objęte są już miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Jerzy, 2015-06-20 13:51:18

    No po prostu ten projekt to cud natury,po fontannie przy Teatrze Wielkim,będzie to następny potworek.Zresztą nie lepiej prezentuje się szklany budynek na Pl.Wolności.Czy w Lodzi istnieje stanowisko miejskiego architekta,a jeżeli jest to podajcie jego nazwisko do publicznej wiadomości.