PARTNER PORTALU
  • BGK

Teren warszawskiego getta trafi do gminnej ewidencji zabytków

  • MIW    19 stycznia 2018 - 13:45
Teren warszawskiego getta trafi do gminnej ewidencji zabytków
Obecnie gminna ewidencja zabytków w Warszawie obejmuje ponad 11 tysięcy obiektów nieruchomych (fot. pixabay.com)

Przedstawiciele Muzeum POLIN, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Warszawy oraz wojewódzki konserwator zabytków rozmawiali o ujęciu terenu warszawskiego getta w gminnej ewidencji zabytków jako zabytku archeologii. Spotkanie odbyło się z inicjatywy stołecznego konserwatora zabytków.
Jak informuje warszawski ratusz, przed włączeniem terenu getta do „archeologicznej” gminnej ewidencji zabytków zostanie opracowana analiza historyczno-archeologiczna tego obszaru (określone zostaną w niej dokładne granice ochrony, warstwy kulturowe pod kątem możliwych przekształceń), a następnie stołeczny konserwator wystąpi do wojewódzkiego konserwatora o wpis terenu getta do rejestru zabytków. Ochrona dotyczyć będzie tylko tego, co pod ziemią.

Ujęcie w ewidencji, a następnie wpisanie do rejestru umożliwi wprowadzenie nadzoru archeologicznego w trakcie wszelkich prac ziemnych na terenie getta. Jak zaznacza urząd, przypadkiem odkrywane w ostatnich latach przedmioty związane z funkcjonowaniem getta i życiem jego mieszkańców dobitnie pokazały potrzebę takiej ochrony. Nie zawsze wykopane zabytki trafiały do muzeów czy instytutów badawczych, pomimo ich istotnej wartości historycznej.

Obecnie gminna ewidencja zabytków prowadzona przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków obejmuje ponad 11 tysięcy obiektów nieruchomych z terenu Warszawy. Także obszarów i zespołów zabudowy. Dzięki niej zostają rozpoznane zasoby dziedzictwa kulturowego, z których niektóre w dalszej kolejności trafiają do rejestru zabytków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.