PARTNER PORTALU
  • BGK

Terminal lotniska w Poznaniu od wtorku do dyspozycji pasażerów

  • PAP    28 maja 2012 - 21:00
Terminal lotniska w Poznaniu od wtorku do dyspozycji pasażerów

Od wtorku pasażerowie będą mogli korzystać z rozbudowanego terminalu pasażerskiego Portu Lotniczego Poznań-Ławica. W oficjalnie otwieranym w poniedziałek obiekcie mieści się nowa strefa przylotów z systemem odbioru bagażu.
Prace budowlane i wykończeniowe pierwszego etapu rozbudowy w systemie "pod klucz" zakończyły się w marcu, trwały niecały rok. Generalnym wykonawcą była firma Hochtief Polska. Koszt inwestycji to ponad 96 milionów złotych netto. Nowa strefa przylotów przyjmie kibiców przylatujących na Euro 2012.

"Do użytkowania oddawany jest parter, czyli nowa strefa przylotów, przyszła hala główna ze stanowiskami do odprawy bagażowo biletowej (check-in) oraz kondygnacja piwniczna, gdzie znajdują się pomieszczenia techniczne całego budynku" - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka poznańskiego lotniska Hanna Surma.

Powierzchnia całkowita nowo wybudowanej części terminalu wynosi ponad 17,8 tys. mkw. Stworzenie koncepcji rozbudowy oraz projektu budowlanego powierzono architektom z poznańskiego Studia ADS, autorom części terminalu funkcjonującej od 2001 roku.

"Charakterystyczna bryła o kształcie spadochronu powiększyła się o bliźniaczą konstrukcję strefy przylotów, a obie części terminalu - obecną i nową - łączy hala główna. W drugim etapie zostaną wykonane prace wykończeniowe powierzchni biurowej, dalej nastąpi przebudowa funkcjonującego terminalu oraz budowa nowej centralnej strefy kontroli bezpieczeństwa" - powiedziała Surma.

Budynek do tej pory obsługujący pasażerów zostanie w połowie 2013 roku przekształcony w terminal odlotowy z powiększoną częścią komercyjną.

Na początku maja na poznańskim lotnisku zainaugurowano użytkowanie nowej, równoległej drogi kołowania oraz rozbudowanej płyty postojowej samolotów.

Jak powiedziała Surma, dzięki nowej infrastrukturze podwoi się przepustowość obsługi pasażerskiej - szczytowa przepustowość godzinna wyniesie 1,9 tys. pasażerów przylatujących i 1,1 tys. pasażerów odlatujących. Wybudowana infrastruktura terminalowa poprawia też jakość i efektywność obsługi podróżnych, oferując wygodę i komfort.

Przyjmowani od wtorku w nowej części terminalu pasażerowie mają być obsługiwani w ramach ostatecznych testów nowej infrastruktury. W razie potrzeby, służby operacyjne będą na bieżąco reagować na konieczność ewentualnych poprawek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.