PARTNER PORTALU
  • BGK

Terminal na lotnisku w Jasionce gotowy

  • PAP    31 stycznia 2012 - 17:44

15 miesięcy trwała budowa nowego terminalu pasażerskiego na podrzeszowskim lotnisku w Jasionce (Podkarpackie). Inwestycja kosztowała prawie 100 mln zł. Pierwsi pasażerowie będą odprawiani w nowym budynku w kwietniu tego roku.
- Terminal został już oddany inwestorowi - poinformował we wtorek dyrektor oddziału budownictwa drogowo-mostowego firmy Skanska Kamil Simka.

Dodał, że to pierwszy taki obiekt w kraju, wybudowany przez spółkę od podstaw. "Termin, w jakim powstał, był bardzo krótki. Było to dla nas nie lada wyzwanie terminowe, logistyczne i organizacyjne, ale się udało i kontrakt został zrealizowany zgodnie z zapisami" - podkreślił na konferencji prasowej w Jasionce.

Czytaj też: Na lotnisku w Jasionce powstanie hangar

Simka, zaznaczył, że przy budowie obiektu pracowało jednocześnie nawet 300 osób.

Zdaniem wiceprezesa spółki Port Lotniczy "Rzeszów-Jasionka" Konrada Rabieja, nowy terminal będzie miał przepustowość ok. 700 pasażerów na godzinę.

- Będziemy mogli jednocześnie obsługiwać cztery samoloty średniej klasy - dodał.

Rabiej podkreślił, że terminal jest obecnie wyposażany w sprzęt potrzebny do obsługi pasażerów.

- Sądzę, że zajmie nam to trzy miesiące, tak, aby w kwietniu mogli z niego skorzystać pierwsi pasażerowie - powiedział.

Koszt wyposażenie terminala szacowany jest na kilkadziesiąt milionów złotych.

Nowy terminal ma prawie 14 tys. m kw. powierzchni, to czterokrotnie więcej niż stary obiekt. W przyszłości może być rozbudowywany o kolejne moduły, gdyby okazał się niewystarczający. Budynek składa się z czterech kondygnacji, ma prawie 250 pomieszczeń. Obiekt będzie monitorowany przez ponad 250 kamer.

Nowy terminal kosztował blisko 100 mln zł. Inwestycja była współfinansowana z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

Port w Jasionce podczas Euro 2012 będzie pełnił rolę lotniska zapasowego.

Z Jasionki można polecieć m.in. do Frankfurtu-Hahn, Manchesteru, Szczecina, Londynu, Bristolu, Birmingham, East Midlands oraz Dublina. Lotnisko obsługuje również codzienne połączenia z Warszawą oraz z Frankfurtem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.