PARTNER PORTALU
  • BGK

Terminal pasażerski T2 w Gdańsku uruchomiony

  • AT    8 kwietnia 2012 - 10:02
Terminal pasażerski T2 w Gdańsku uruchomiony

6 kwietnia odbył się pierwszy rejs z nowego terminalu pasażerskiego T2 w Gdańsku.
- Przestrzeń, z zewnątrz nawet nie widać jak duży jest to obiekt. Poza tym bardzo ładna infrastruktura, spodziewałam się nowoczesnego terminalu, ale naprawdę ten widok przerósł moje oczekiwania - powiedziała, pytana o wrażenia jedna z pierwszych pasażerek terminalu T2.

Wspominana przez pasażerów przestrzeń to niemal 40.000 m kw., czyli około pięciokrotnie większa powierzchnia niż na dotychczasowym terminalu T1.

Jak infiormuje gdański magistrat (zabierz głos/oceń prezydenta) od 6 kwiernia terminale pasażerskie T1 oraz T2 działają wspólnie (oba obiekty połączone są łącznikiem na poziomie pierwszego piętra), zapewniając roczną przepustowość na poziomie 5 milionów pasażerów.

W nowym terminalu pasażerskim T2 funkcjonuje aż dwadzieścia stanowisk odprawy biletowo-bagażowej (tzw. check-in) oraz dwa stanowiska dla bagaży ponadgabarytowych. Kolejne 20 punktów odprawy przewidziane jest do uruchomienia wraz z rosnącym ruchem pasażerskim w kolejnych latach.

Kontrola bezpieczeństwa wyposażona w 8 stanowisk oraz jedno dla załóg i VIP to kolejny element podnoszący przepustowość oraz komfort podróżowania.

W strefie odlotów, oprócz dużej ilości sklepów, butików, kawiarni i restauracji, dla potrzeb obsługi ruchu przygotowane jest 8 tzw. gatów, którymi pasażerowie lecący w strefie Schengen przechodzą w kierunku samolotów. Kolejne gaty zlokalizowane są na pierwszym piętrze terminalu T1, gdzie po dodatkowej kontroli paszportowej przechodzą pasażerowie lecący do państw spoza strefy Schengen.

Mimo imponująco wysokiej, na dzień dzisiejszy przepustowości i przestronności, terminal T2 został zaprojektowany w taki sposób, aby możliwa była jego rozbudowa w kolejnych etapach w miarę rosnącego ruchu pasażerskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.