PARTNER PORTALU
  • BGK

To już końcówka remontu Zamku Kazimierzowskiego

  • PAP    24 stycznia 2012 - 11:34
To już końcówka remontu Zamku Kazimierzowskiego

- Dobiegają końca prace modernizacyjne na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu (Podkarpackie). W obiekcie remontowane są m.in. sala teatralna i kominkowa. Koszt wszystkich prac wyniesie prawie 22,5 mln zł, z tej kwoty ponad 13 mln zł stanowi unijne dofinansowanie.
Jak poinformował Jacek Puszkarewicz z firmy Skanska, która wykonuje remont, w ramach kontraktu spółka przebuduje również wzgórze i dziedziniec zamkowy.

"Odtworzyliśmy już murek terenowy, taras widokowy, wykonaliśmy także część alejek i dróg dojazdowych z kamienia łamanego. Zrealizowaliśmy również drenaż przedpola zamkowego wraz z warstwami odwadniającymi" - powiedział.

Puszkarewicz ocenił, że zaawansowanie robót wynosi ok. 80 proc. Zaznaczył, że obecnie prowadzone są prace związane z wykonaniem instalacji wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, instalacji wentylacyjnej i elektrycznej wewnątrz zamku.

Modernizacja obejmie salę teatralną, która wyposażona zostanie m.in. w ekrany akustyczne na ścianach i suficie. Nowy wystrój otrzymają foyer i kuluary. Prace modernizacyjne prowadzone są też na zapleczu aktorskim, w sali konferencyjnej w baszcie południowo-wschodniej oraz w sali ekspozycyjnej w podziemiach baszty.

Zamek Kazimierzowski należy do najbardziej znanych zabytków Przemyśla. Jest położony na Wzgórzu Zamkowym. Jego początki datuje się na pierwszą połowę XIV wieku, gdy na wzgórzu wzniesiono murowany zamek w stylu gotyckim; później był on wielokrotnie przebudowywany.

Na przemyskim zamku bywało wielu królów polskich, a jednym z ostatnich starostów przemyskich był Stanisław August Poniatowski. Od 1884 roku w zamku mieści się Przemyskie Towarzystwo Dramatyczne "Fredreum", będące najstarszym teatrem amatorskim w Polsce.

Całkowita wartość projektu "Modernizacja Zamku Kazimierzowskiego wraz z rewitalizacją Parku Miejskiego w Przemyślu" wynosi prawie 22,5 mln zł. Inwestycja współfinansowana jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013; wysokość dotacji to 13,1 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.