PARTNER PORTALU
 • BGK

To już pewne. Dworzec Łódź Fabryczna we wrześniu 2016

 • PAP    10 czerwca 2015 - 16:09
To już pewne. Dworzec Łódź Fabryczna we wrześniu 2016

Cały dworzec powinien zostać udostępniony podróżnym wczesną jesienią przyszłego roku (fot. facebook/Łódź)

Wiadomo już, kiedy zostanie udostępniony podróżnym dworzec Łódź Fabryczna. To największa inwestycją prowadzona obecnie przez PKP Polskie Linie Kolejowe.
Jak poinformował w środę (10 czerwca) PAP Maciej Dutkiewicz z biura prasowego PKP PLK zniknęła ostatnia przeszkoda utrudniająca zakończenie inwestycji, bo łódzki magistrat przejął od jednej z firm teren potrzebny do zakończenia budowy dworca. Oznacza to, że mogą ruszyć prace m.in. przy niezbędnych trasach dojazdowych do obiektu.

Nowe drogi i tory tramwajowe wokół nowego dworca

Przejęcie działki pozwoli również na wybudowanie odcinka ulicy Nowotargowej łączącej dworzec Łódź Fabryczna z ulicą Tuwima, budowę głównej linii energetycznej, wykonanie całej konstrukcji tunelu kolejowego oraz zjazdów do podziemnego parkingu.

Budowa m.in. ulicy Nowotargowej to elementy modernizacji układu drogowego i tramwajowego wokół nowego dworca kolejowego. Rozpoczęcie tych inwestycji opóźniało się ze względu na trwający od kilku lat spór miasta z firmą.

W 2015 roku zostaną wykończone perony i hala główna, zadaszenia, zamontowane będą wszystkie instalacje: wodociągowa, elektryczna i wentylacyjna. Zamontowane zostaną też windy i schody ruchome. Pod koniec tego roku rozpoczną się pierwsze jazdy pociągów technicznych - to z kolei pozwoli zakończyć wszystkie prace na torach stacji, jak np. montaż urządzeń sterowania ruchem i sieci trakcyjnej.

Koniec inwestycji: jesień 2016

Jak poinformował Dudkiewicz wszystkie prace, odbiory techniczne i pozwolenia na użytkowanie wykonawca będzie mógł skończyć do końca lata 2016 roku. Dlatego cały dworzec powinien zostać udostępniony podróżnym wczesną jesienią przyszłego roku.

Podziemny dworzec Łódź Fabryczna jest kluczowym elementem Nowego Centrum Łodzi oraz istotną częścią tzw. węzła multimodalnego, który ma połączyć kolej aglomeracyjną i konwencjonalną, autobusową komunikację dalekobieżną, komunikację miejską oraz prywatny transport samochodowy.

Obiekt będzie miał trzy poziomy. Na pierwszym, osiem metrów pod ziemią, znajdzie się dworzec kolejowy z poczekalnią, kasami czy obiektami komercyjnymi. Tutaj mieścić się będzie też wielostanowiskowy przystanek autobusowy dla autobusów dalekobieżnych i trzykondygnacyjny podziemny parking. Na drugim poziomie - 16,5 m pod ziemią - znajdzie się stacja kolejowa z czterema peronami i ośmioma torami. Natomiast na poziomie "zero" będą główne wejścia do budynku dworca.

Nowy dworzec wart ponad 1,75 mld zł

PKP PLK aktualne zaawansowanie budowy dworca ocenia na ok. 75 proc. Na realizację inwestycji wydano już, ponad 1 mld zł.

Inwestycja jest realizowana przez konsorcjum firm - Torpol, Astaldi, Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor oraz Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów. Wartość kontraktu to ponad 1,75 mld zł brutto. Jak informuje Dudkiewicz PKP PLK podpisały umowę na dofinansowanie inwestycji z UE. Prace współfinansowane przez UE mają zostać wykonane i rozliczone w tym roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • Onsik, 2015-06-15 12:25:57

  Przestajcie narzekac, tylko powinniscie sie cieszyc, ze w koncu bedzie porzadny dworzec. Dzieki tej inwestycji setki ludzi ma aktualnie prace, wizerunek miasta sie zmienia, nowy dworzec przyciagnie inwestorow i stworzy dzieki temu nowe miejsca pracy. Faktycznie, jest opoznienie, ale powinnismy patr...zec dlugoterminowo. Proponuje przestac narzekac i zaczac doceniac to co Pani Prezydent robi dla tego miasta.  rozwiń
 • Jerzy, 2015-06-11 14:14:09

  Ci łódzcy nieudacznicy nie potrafią nic doprowadzic do planowanych terminów,przecież o załatwieniu spraw własnościowych należało myślec w momencie zatwierdzenia budowy,a nie czekac tyle lat.Ten termin o technicznym testowaniu ruchu pociągów też jest na wodzie pisany,do tej pory nie są położone tory ...od Widzewa do Łodzi Fabrycznej.W tej sytuacji czarno widzę termin września 2016,chyba że odnosi się on jedynie do połączeń kolejowych,a cała reszta jak bóg da.To nie jedyna inwestycja ciągnąca się w nieskończonośc,a co z trasą W-Z za grube miliony.Oj Łodzianie wybieracie za każdym razem szczególnych nieudaczników,a może wśród was nie ma już ludzi z GŁOWĄ I CHĘCIĄ DO PRACY.  rozwiń
 • leda, 2015-06-11 10:31:56

  to już jest rok opóźnienia, a kiedy rzeczywiście ten dworzec zostanie otwarty - któż to wie, skoro dopiero teraz kończą się sprawy własnościowe...