PARTNER PORTALU
  • BGK

To laboratorium poprawi jakość dróg i mostów

  • PAP    5 marca 2013 - 20:10
To laboratorium poprawi jakość dróg i mostów

Nowoczesne laboratorium, w którym będą badane elementy istniejących i projektowanych dróg oraz mostów, powstanie do końca przyszłego roku w Kielcach. Inwestycja ma kosztować blisko 4 mln zł i służyć m.in firmom z sektora budowlanego i transportowego.
We wtorek, umowę ws. dofinansowania inwestycji prowadzonej przez kielecką filię Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie podpisali marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, członek zarządu województwa Kazimierz Kotowski oraz przedstawiciele instytutu: dyrektor prof. Leszek Rafalski i Mirosław Biskup, kierownik oddziału w Kielcach.

Budowa interdyscyplinarnego laboratorium konstrukcji mostów otrzyma 2,4 mln zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego.

"Kieleckie laboratorium będzie przeznaczone do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w dziedzinie nauk inżynieryjnych i technicznych dla sektora budowlanego i transportowego" - podkreślił prof. Rafalski. Dodał, że ośrodek będzie dysponował unikalnym sprzętem.

Uczelnie i placówki badawcze z woj. świętokrzyskiego - jak informował podczas spotkania marszałek Jarubas - dobrze wykorzystują unijne pieniądze na rozwój innowacji oraz działalność dydaktyczna i badawczą.

"Ogłosiliśmy cztery konkursy, na które wpłynęło 107 wniosków na łączną kwotę 278 mln zł dofinansowania z RPO. Podpisaliśmy już 29 umów o dofinansowanie projektów na łączną kwotę dotacji w wysokości 63 mln zł oraz 13 preumów na kwotę dofinansowania prawie 91 mln zł. Do zakontraktowania pozostało jeszcze tylko około 1,3 mln zł" - podkreślił marszałek.

Projekt nowej siedziby kieleckiej filii Instytutu Badawczego Dróg i Mostów zakłada budowę budynku laboratoryjno-biurowego oraz hali laboratoryjnej wraz z wyposażeniem w dwie suwnice przenoszące wielkogabarytowe konstrukcje (m.in. belki mostowe).

Laboratoria wyposażone zostaną w aparaturę badawczą już posiadaną przez instytut. Wykonywane w nowych laboratoriach badania będą mieć praktyczne zastosowanie dla firm z sektora budowlanego, transportowego oraz działających w branży technik inżynieryjnych.

Całkowita wartość inwestycji to prawie 4 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.