PARTNER PORTALU
  • BGK

To miasto wie, jak dbać o rowerzystów. Mają największą na świecie estakadę rowerową

  • JP    20 lipca 2017 - 15:13
To miasto wie, jak dbać o rowerzystów. Mają największą na świecie estakadę rowerową
Najdłuższa podwieszana trasa rowerowa na świecie (Fot.: Dissing+Weitling)

Chiny nazywane są krajem rowerów. Żeby zapewnić rowerzystom możliwość przemieszczania się miasto Xiamen otwarło podwieszaną trasę rowerową o długości 7,6 km.
W 1980 roku prawie 63 proc. mieszkańców Pekinu dojeżdżało do pracy rowerem. Do roku 2014, w ciągu trzech dekad boomu gospodarczego, drastycznie wzrosła w mieście liczba samochodów, a odsetek rowerzystów spadł do 12 proc.

Teraz, za sprawą platform bike-sharingowych, Chińczycy znów przesiadają się na rowery, których liczba w tym roku ma osiągnąć 20 mln – a mowa tylko o rowerach do wypożyczenia.

Niestety – przemieszczanie się po zatłoczonych chińskich metropoliach nie zawsze jest łatwe i bezpieczne. Dlatego władze południowochińskiego miasta Xiamen postanowiły ułatwić życie mieszkańcom.

Nowopowstała ścieżka rowerowa ma długość 7,6 km, co czyni ją najdłuższą podwieszaną ścieżką na świecie. Łączy ważniejsze mieszkalne i biznesowe dzielnice miasta, ma 4,8 m szerokości, naraz może pomieścić ponad 2 tys. rowerów, w 11 punktach łączy się z przystankami autobusowymi, a w dwóch ze stacjami metra.

Na trasie znajduje się 11 ramp, które pozwalają bezkolizyjnie przekraczać ulice po drodze. Mieszkańcy mają dostęp do ok. 350 rowerów publicznych i podobnej liczby stojaków rowerowych.

W kilku miejscach śnieżka została poprowadzona pod siecią dróg samochodowych. Monitoruje ją elektroniczny system pomiarowy. Nocą trasa jest oświetlana przez 30 tys. lamp.

Ścieżka została zaprojektowana i wybudowana w zaledwie sześć miesięcy. Autorami projektu są architekci z duńskiego studia Dissing+Weitling. Populacja Xiamen wynosi niecałe 2 mln mieszkańców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.