PARTNER PORTALU
  • BGK

To największa inwestycja w mieście od lat

  • AZA    4 kwietnia 2011 - 17:05
To największa inwestycja w mieście od lat

W Jaworznie już wkrótce rozpocznie się budowa nowej kanalizacji. To największa miejska inwestycja od kilkudziesięciu lat. Całość będzie kosztowała 206 mln zł z czego Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji pozyskało z Unii Europejskiej aż 110 mln zł dofinansowania.
Celem I fazy modernizacji i rozbudowy systemu kanalizacyjnego miasta jest poprawa stanu środowiska naturalnego oraz dostosowanie standardów ochrony środowiska do wymagań Unii Europejskiej. Realizacja projektu wynika z polskiego i unijnego prawa. Gdyby miasto nie podjęło się budowy kanalizacji zostałoby obciążone dużymi karami finansowymi.

 - Nowa kanalizacja to przede wszystkim komfort, wygoda i zdrowie mieszkańców. Ta inwestycja przyczyni się do rozwoju i wzrostu atrakcyjności Jaworzna – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Budowa nowej kanalizacji to priorytet dla miasta. Dlatego MPWiK Jaworzno rozpoczęło prace nad projektem znacznie wcześniej, w 2007 roku. Dotychczas zrealizowano Kontrakt nr 1 obejmujący przerzut ścieków ze zlewni Szczakowa do zlewni oczyszczalni Dąb wraz z budynkiem tłoczni ścieków. Wyłoniono też firmę, która zajmuje się promocją inwestycji.

- Trwają prace związane z wyłonieniem wykonawców kolejnych kontraktów obejmujących m.in. budowę kanalizacji w osiedlach Góra Piasku, Długoszyn, Ciężkowice, w części osiedla Pieczyska oraz budowę Stacji Uzdatniania Wody na ujęciu „Piaskownia”. Prace budowlane rozpoczną się w drugiej połowie 2011 roku, a ich zakończenie planowane jest na koniec 2013 roku – mówi Józef Natonek, prezes MPWiK.

Łącznie w ramach pierwszej fazy powstanie 86 km kanalizacji i 14 tłoczni i przepompowni.

10 września 2010 roku Jaworzno podpisało umowę na dofinansowanie inwestycji z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na tej dostało 110 mln zł z Funduszu Spójności  w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, co stanowi 53 proc. kosztów całkowitych projektu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.