PARTNER PORTALU
 • BGK

To największe inwestycje w Poznaniu w 2015 r.

 • PAP    2 stycznia 2015 - 10:18
To największe inwestycje w Poznaniu w 2015 r.

Wizualizacja nowejTe siedziby Urzędu Marszałkowskiego

W 2015 roku poznaniacy znów będą mogli korzystać z przebudowanego ronda Kaponiera, przeprowadzkę do nowego gmachu czeka w mieście urząd marszałkowski. W regionie rok upłynie pod znakiem budowy nowych dróg, fabryki Volkswagena i poznańskiej spalarni śmieci.
W pierwszych miesiącach roku do nowej siedziby w Poznaniu przeprowadzi się Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. W nowym budynku pracować będzie ponad tysiąc osób. Gmach ma się sukcesywnie zapełniać w pierwszym kwartale 2015 roku.

Jak przekazał dyrektor biura inwestycyjnego urzędu Jerzy Gładysiak, przeprowadzka do nowego gmachu nastąpi po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Budynek kosztował 175 mln zł i jest wysoki na 12 kondygnacji. Jego całkowita powierzchnia to ponad 33,6 tys. m kw.

Jesienią w Poznaniu ma się zakończyć przebudowa ronda Kaponiera, które jest jednym z głównych węzłów komunikacyjnych w mieście. Razem z rondem budowana jest nowa konstrukcja mostu Uniwersyteckiego - w trakcie prac okazało się, że przechodzący nad torami kolejowymi obiekt jest w złym stanie technicznym i trzeba go zburzyć.

Do wybudowania została jeszcze połowa mostu, perony dla Poznańskiego Szybkiego Tramwaju oraz przejścia między poziomami. Robotnicy w 2015 r. mają zmodernizować jeszcze 30 proc. płyty ronda Kaponiera. Wartość całej inwestycji to 346 mln zł.

Wiceprezes Poznańskich Inwestycji Miejskich Kazimierz Skałecki poinformował, że roboty budowlane powinny zakończyć się we wrześniu, zakończenie umowy przewidziano na listopad 2015 r. Przebudowa węzła komunikacyjnego Kaponiera rozpoczęła się w sierpniu 2011 roku.

W lipcu pracę ma rozpocząć budowana w Wągrowcu fabryka spółki Polinova Polska. Fabryka ma się specjalizować w produkcji mebli tapicerowanych skórzanych i foteli telewizyjnych. Zatrudni 1,2 tys. osób. Koszt inwestycji to ok. 130 mln zł. Nowa fabryka wytwarzać będzie docelowo ok 2,5 tys. zestawów mebli tygodniowo. Ma to być jeden z największych i najnowocześniejszych zakładów produkujących meble w Europie.

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zamierza zakończyć w październiku rewitalizację linii kolejowej Kluczbork - Poznań pomiędzy Jarocinem a Kórnikiem. W jednym z torów wymienione zostaną szyny, zakończona zostanie też przebudowa peronów na stacjach i przystankach osobowych oraz przejazdy kolejowo-drogowe. Podobne prace zostaną zakończone na tej trasie na odcinku Ostrzeszów - Ostrów Wlkp. Na odcinku Kluczbork - Ostrzeszów naprawione zostaną także mosty i wiadukty.

W planach na 2015 rok jest także kontynuacja prac modernizacyjnych na linii kolejowej Wrocław - Poznań, na odcinku Czempiń - Poznań. Do końca roku wymieniona zostanie nawierzchnia torowa i sieć trakcyjna na 32 km torów. Zakończona zostanie modernizacja poznańskich i podpoznańskich stacji i przystanków osobowych. "Wybudujemy też cztery wiadukty w miejsce zlikwidowanych przejazdów kolejowo-drogowych. Pozostałe przejazdy zostaną zmodernizowane. Po wykonaniu wszystkich prac pociągi pasażerskie będą mogły jeździć z prędkością 160 km/h" - podał Zbigniew Wolny ze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

W sierpniu zakończy się drugi etap modernizacji linii kolejowej Poznań Wschód - Wągrowiec. W ramach tego zadania na stacji Wągrowiec wymienione zostaną tory i zmodernizowane perony. Dziewięć przejazdów na trasie zostanie zmodernizowanych, co poprawi bezpieczeństwo ruchu kolejowego i drogowego. Powstaną też dwa nowe przystanki osobowe.KOMENTARZE (4)

 • posnek, 2015-10-02 12:11:39

  JARTOM, hale magazynowe. Generalnie potencjał na rynku jest ogromny, ale żeby rzeczywiście zarabiać godziwe pieniądze, najpierw należy wyłożyć odpowiedni kapitał - własny, bo z kredytami ogromny jest problem.
 • krasek, 2015-07-20 11:24:39

  Np. jartom.com/nieruchomosci/Zespol-budynkow-produkcyjnomagazynowych-Lomianki-1391adzs Wiadomo, że potencjał jest znakomity, można zainwestować spore środki, nawet wyrażane w dziesiątkach milionów, ale to inwestycja dla wybranych.
 • ludeks, 2015-07-10 11:21:38

  Pewnie, że można zainwestować, ale patrz na ro realnie. Mając konkretne środki można dojść do sensownych przejęć. Np. firma o której piszesz ma w Grójcu znakomite centrum i to już temat zdecydowanie godny inwestycji.