PARTNER PORTALU
  • BGK

Tomasz Konior: Centrum miasta powinno spełniać ambicje mieszkańców i oczekiwania odwiedzających

  • WNP.pl (Tomasz Elżbieciak)    27 lutego 2015 - 12:33
Tomasz Konior: Centrum miasta powinno spełniać ambicje mieszkańców i oczekiwania odwiedzających

- Za mało uwagi i troski wkłada się w jakość przestrzeni publicznych, które w moim przekonaniu bardziej wpływają na atrakcyjność miasta niż same budynki - mówi Tomasz Konior (for.PTWP)

- Na Śląsku brakuje atrakcyjnych centrów miast, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych. Uważam, że zdecydowanie trzeba postawić na jakość śródmieść - mówi Tomasz Konior, uznany katowickim architekt, autor m.in. projektu nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Jakie dostrzega Pan szanse na zmianę przemysłowego oblicza regionu?

- Ważną szansę widzę w kulturze. Katowice, które słyną z muzyki, w znacznym stopniu budują swoją pozycję w oparciu o wydarzenia i miejsca z nią związane. Z optymizmem obserwuję jak miasto z tego korzysta.

Gdy jest festiwal lub koncert w nowej siedzibie NOSPR, to hotele są pełne, a taksówkę czy stolik w restauracji trzeba rezerwować z wyprzedzeniem. Kalendarz imprez ma coraz większe znaczenie dla lotniska w Pyrzowicach. Śląsk utrwala swoją pozycję na mapie turystyki muzycznej - staje się celem podróży fanów i melomanów.

Oczywiście kultura to nie tylko muzyka i festiwale, że wspomnę jeszcze tylko o Industriadzie i Szlaku Zabytków Techniki. To zjawiska, które budzą rosnące zainteresowanie w Polsce i zagranicą. Ich atmosferą żyją mieszkańcy, zwłaszcza młodzież.

Pojawia się bardzo pożądane poczucie dumy. Śląsk staje się adresem wielu konferencji i targów - tu odbywa się coraz więcej unikalnych zdarzeń. Znakomitym przykładem są mistrzostwa świata gier komputerowych, na które przyjeżdżają tysiące gości z całego świata.

Dla regionu przemysł wciąż pozostaje bazą. Teraz ważne jest odbudowanie miejskiej aktywności, a ta nie może się opierać na jednej dziedzinie. Trzeba stawiać na różnorodność. Tutaj zwykle działa efekt synergii. W tym zakresie na Śląsku i w Katowicach jest jeszcze mnóstwo do zrobienia.

Jakie są największe bariery w zmianie oblicza regionu?

- Bez wątpienia brakuje atrakcyjnych centrów miast, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych. Uważam, że zdecydowanie trzeba postawić na jakość śródmieść.

Centrum nie tylko stanowi wizytówkę miasta, ale przede wszystkim zaspokaja potrzeby i pobudza do działania. Przy budowie infrastruktury za mało uwagi i troski wkłada się w jakość przestrzeni publicznych, które w moim przekonaniu bardziej wpływają na atrakcyjność miasta niż same budynki.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.