PARTNER PORTALU
  • BGK

Tomaszów Mazowiecki inwestuje w seniorów. Buduje Dzienny Dom Pobytu

  • PAP/KDS    30 marca 2018 - 13:08
Tomaszów Mazowiecki inwestuje w seniorów. Buduje Dzienny Dom Pobytu
Partnerami projektu Tomaszowskie Centrum Usług Społecznych są: miasto, gmina, powiat i trzy organizacje. (fot.shutterstock.com)

Ponad 4,1 mln zł dofinansowania otrzyma Tomaszowskie Centrum Usług Społecznych wspierające seniorów. - Seniorzy to grupa społeczna, którą miasto otacza wyjątkową troską - podkreśla Marcina Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.
  • O pozyskaniu dotacji poinformowała w piątek (30.03) rzeczniczka tomaszowskiego magistratu Joanna Budny. Dodała, że dofinansowanie pochodzi z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi, a wartość całego projektu wynosi prawie 5 mln zł.
  • W ramach projektu zostanie wyremontowany i wyposażony m.in. Dom Dziennego Pobytu w Tomaszowie Mazowieckim.
  • Dzięki temu seniorzy będą mieli zagwarantowaną opiekę terapeutyczną i medyczną, wyżywienie i wiele zajęć, w tym: rehabilitacyjne, plastyczne, muzyczne, ruchowe.

Z pozyskanych pieniędzy sfinansowane zostanie zatrudnienie opiekunek i asystentów dla kilkunastu seniorów z miasta i gminy, potrzebujących pomocy. W Tomaszowie Maz. powstanie Klub Seniora, który zaoferuje warsztaty muzyczne, teatralne, florystyczne, kulinarne, rękodzieła, zajęcia ruchowe, spotkania na temat bezpieczeństwa i zdrowia oraz wyjazdy do teatru, kina i na basen.

Projekt przewiduje też wsparcie dla osób sprawujących opiekę nad chorymi i niepełnosprawnymi. Będą mogły skorzystać z warsztatów poszerzających ich wiedzę i wspierających je. W świetlicach wiejskich będą organizowane zajęcia z zakresu rękodzieła, florystyki, muzyczne i ruchowe. Uczestnikom w razie potrzeby zostanie zapewniony transport na zajęcia. W Starostwie Powiatowym będą natomiast świadczone bezpłatnie porady prawne i psychologiczne.

Czytaj więcej: Będzie nowy rodzaj placówki dla bezdomnych. Andrzej Duda podpisał nowelizację

Mają być utworzone i wyposażone wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego, w tym łóżek, rowerków, foteli geriatrycznych, torów do chodzenia, drabinek do łóżka, sprzętu dla osób niedowidzących, a także drobnego sprzętu pierwszej potrzeby dla osób niesamodzielnych - balkoników, kul, materaców przeciwodleżynowych, krzeseł prysznicowych.

W projekcie przewidziano też zakup "przycisków SOS", zapewniających bezpieczeństwo osobom, które nie opuszczają mieszkań, a nagle mogą potrzebować pomocy.

Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcina Witko mówi, że seniorzy to grupa społeczna, którą miasto "otacza wyjątkową troską". Jest przekonany, że informacja o dofinansowaniu ich ucieszy.

- Wiem to, ponieważ wielokrotnie podczas spotkań z seniorami wsłuchiwałem się w ich potrzeby, takie jak potrzeba rehabilitacji, lepszej opieki medycznej, senioralnego wsparcia chociażby w zakresie dowozu na zajęcia oraz utworzenia dla nich godnego miejsca spotkań - powiedział.

Partnerami projektu Tomaszowskie Centrum Usług Społecznych są: miasto, gmina, powiat i trzy organizacje: Fundacja NU-MED, Krajowe Stowarzyszenie Seniorów "Pasja" i Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.