PARTNER PORTALU
 • BGK

Top Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej 2015 wręczone

 • Bartosz Dyląg    24 września 2015 - 21:01
Top Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej 2015 wręczone
Laureaci Top Inwestycji Komunalnych 2015 w komplecie. Fot. PTWP

W Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku byliśmy świadkami uroczystego ogłoszenia wyników i wręczenia wyróżnień II edycji konkursu Top Inwestycje Polski Wschodniej. Stolicę Podlasia licznie odwiedzili samorządowcy z Polski wschodniej.
Uroczysta gala, towarzysząca II Wschodniemu Kongresowi Gospodarczemu w Białymstoku, zgromadziła wielu zacnych gości - uczestników Kongresu, który 24 i 25 września odbywa się w Białymstoku, samorządowców, dyplomatów, polityków, ekspertów.

Redakcja należącego do Grupy PTWP serwisu Portalsamorzadowy.pl, wraz z Radą Konsultacyjną konkursu, wytypowała dziesięć Top Inwestycji Komunalnych Polski Wschodniej 2015. Głosowali także internauci - w głosowaniu internetowym oddano ponad 115 tysięcy głosów. To niemal dwukrotnie więcej w porównaniu do ubiegłego roku.

Wyróżniono projekty, które w największym stopniu przyczyniły się do rozwoju gospodarki, podniosły atrakcyjność i konkurencyjność regionu oraz poziom życia mieszkańców pięciu województw wschodniego regionu Polski (podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego) w ostatnich dziesięciu latach.

10 Top Inwestycji Komunalnych Polski Wschodniej 2015

Równorzędni laureaci konkursu Top Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej 2015 (kolejność według wartości inwestycji) to:

- Budowa drogi dojazdowej do obwodnicy Lublina (386,2 mln zł, z UE 298,4 mln zł),

- System integrujący transport publiczny Miasta Rzeszowa i okolic (wartość przedsięwzięcia to 333,1 mln zł, dofinansowanie unijne wyniosło 250,5 mln zł),

- Stadion Miejski w Białymstoku (290 mln zł),

- Rozbudowa infrastruktury Kieleckiego Parku Technologicznego (126 mln zł, z UE 114,6 mln zł),

- Zakład Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Stalowej Woli (111,1 mln zł, z UE 59,8 mln zł),

- Sportowo-rekreacyjna infrastruktura nad jeziorem Krzywym w Olsztynie (65,2 mln zł, z UE 21,8 mln zł).

- Biogazownia w oczyszczalni ścieków w Siemiatyczach (12,3 mln zł, z UE 7,3 mln zł),

- Rewitalizacja rynków w Chęcinach (10,8 mln zł, z UE 5,4 mln zł),

- Przebudowa placu im. Marii Konopnickiej w Suwałkach (9,6 mln zł, z UE 8,2 mln zł),

- Wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych na terenie gmin: Bychawa, Bełżyce i Zakrzew (6,5 mln zł, z UE 6 mln zł).

W głosowaniu internetowym największą liczbę głosów zdobyła E-mapa powiatu olsztyńskiego. Jest to zrealizowana za kwotę 18 mln złotych digitalizacja zasobów geodezyjnych i kartograficznych powiatu. To pierwsze tak kompleksowe przedsięwzięcie tego typu w Polsce.

Samorządowcy: ta nagroda zmobilizuje nas do wytężonej pracy

Andrzej Gutkowski, zastępca prezydenta Rzeszowa podkreślił, że nagroda ta zmobilizuje władze miasta do jeszcze bardziej wytężonej pracy. - Obiecuję, że o Rzeszowie jeszcze będzie głośno – powiedział.

Zdaniem Artura Szymczyka, zastępcy prezydenta Lublina ważne jest to, by budować przewagę konkurencyjną. Lublin – jego zdaniem – robi to konsekwentnie.

Bogusław Zduniewicz, prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego w Siemiatyczach mówił o znaczeniu wyróżnionej w konkursie biogazowni dla miasta: - Wysłuchaliśmy mieszkańców Siemiatycz, wyszliśmy naprzeciwko ich potrzebom i bardzo się cieszymy, że biogazownia zlikwidowała odory zapachowe w mieście – powiedział.

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk mówił, że dzięki wyróżnionej inwestycji zwrócono Suwałkom plac miejski, którego nie był przez 50 lat.

- Inwestycja jest także dowodem tego, że można prowadzić rewitalizację miasta bez zaangażowania środków RPO na rewitalizację. Nowa przestrzeń służy zarówno mieszkańców miasta jak i turystom – zauważył Czesław Renkiewicz.

Jak wyjaśnił Robert Jaworski, burmistrz Chęcin rewitalizacja rynku była integralną częścią przemian miasteczka, które jest położone na szlaku turystycznym.- Zrewitalizowane rynki stały się naszą starówką – powiedział Robert Jaworski.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zauważył, że wyróżniona inwestycja, jaką jest sportowo-rekreacyjna infrastruktura nad jeziorem Krzywym jest bardzo popularna w mieście. - W najbliższą sobotę oddajemy kolejną sportową infrastrukturę służącą żeglarstwu nad tym jeziorem – zapowiedział prezydent Olsztyna.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Budowlaniec, 2015-09-25 19:58:20

  PK miejska spółka handlowa, zachwyca w mieście dobrym paliwem w technologii LOTOS, jak dla mnie nie ma innego paliwa, zawsze na stacji paliw przy ulicy Armii Krajowej tankuję, w drodze po materiały budowlane (kręgi betonowe, bloczki itd...) czy również beton towarowy. Beton towarowy produkowany jest... w szczerej recepturze, zakupując Beton klasy B30 wiem że ma nośność klasy 30 MPa a nie jak u innych po badaniach wychodzi 22 MPa ;( .. PK świcie jakością produktów!  rozwiń
 • red., 2015-09-25 14:27:48

  Do siemiatyczanin: Oczywiście Przedsiębiorstwo, to wszystko z emocji jakie podczas wczorajszej gali, także nam się udzieliły. Pozdrawiamy i poprawiamy
 • siemiatyczanin, 2015-09-25 14:14:23

  Warto sprostować, że jednym z laureatów zostało Przedsiębiorstwo Komunalne w Siemiatyczach a nie jak zostało napisane w artykule Zakład Komunalny….. różnica nie jest tylko w nazwie ale i w zakresie działalności spółki. Dlaczego? A no dlatego, że swojej strukturze przedsiębiorstwo posiada zakład pr...odukcyjno-handlowy będący producentem wyrobów betonowych . Skąd to wszystko wiem?? Wiem bo mieszkam w Siemiatyczach i jestem z tego dumny :) Cieszę się z wyróżnienia jak mały dzieciak… :) Pozdrawiam całe Siemiatycze :)  rozwiń