Torami szybciej do Zakopanego

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Polski
  • 31-03-2012
  • drukuj
Zamiast drogi S7 krakowianie mogą dostać łącznicę kolejową skracającą podróż do Zakopanego.
Torami szybciej do Zakopanego
Siim Kallas, unijny komisarz ds. transportu, nie zgadza się na przesunięcie z inwestycji kolejowych na drogowe 1,2 mld euro przyznane Polsce z budżetu Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – informuje “Dziennik Polski”.

Strona polska jeszcze nie otrzymała oficjalnego stanowiska Komisji Europejskiej, ale już raz komisja nie zgodziła się na propozycję finansowania dróg kosztem zaplanowanych wcześniej wydatków na linie kolejowe. Sygnały płynące z Brukseli grzebią nadzieje na szybkie dokończenie wschodniej obwodnicy Krakowa (zabierz głos/oceń prezydenta).

Z drugiej strony decyzja KE stwarza coraz większe szanse na szybką budowę łącznicy kolejowej pozwalającej na jazdę pociągów z Dworca Głównego PKP w kierunku Zakopanego z pominięciem dworca w Płaszowie. W ubiegłym roku ta inwestycja znalazła się na liście rezerwowej projektów kluczowych POIiŚ, dla których są gwarancje finansowania z unijnych dotacji.

Spółce PKP Polskie Linie Kolejowe udało się też pozyskać 3,4 mln zł na przygotowanie dokumentacji oraz wybrać firmę, która ją sporządzi i do końca października tego roku uzyska pozwolenie na budowę – informuje “Dziennik Polski”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Budowa łącznicy jest dobra dla mieszkańców Krakowa i okolic a dla reszty potrzebna jest droga dla samochodów z prawdziwego zdarzenia !

dajan55, 2012-03-31 18:30:27 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE