PARTNER PORTALU
  • BGK

Torpedy wypadną z toru

  • Przegląd prasy/Życie Warszawy    27 września 2010 - 07:32
Torpedy wypadną z toru

Maleją szanse na podróż koleją z prędkością 230 km/godz. do Krakowa i Gdańska. PKP InterCity wciąż nie mają pieniędzy na zakup pociągów, a producenci wycofują się z przetargu.
W tym tygodniu mija termin składania ofert w przetargu PKP InterCity na 20 szybkich pociągów. Składami o wyglądzie torped warszawiacy mają jeździć z prędkością od 160 do 230 km/godz. do Trójmiasta, Katowic i Krakowa – po modernizowanej obecnie trasie kolejowej E-65 – podaje „Życie Warszawy”.

Szacowany koszt projektu (pociągi, stacja techniczna, serwis) przekracza 450 mln euro. Tymczasem PKP InterCity mają tylko 200 mln euro z UE. Reszta miała pochodzić z pożyczki. Niestety, groźba fiaska wisi nad rozmowami z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w sprawie kredytu. Jego gwarancją miała być wieloletnia umowa przewozowa między PKP InterCity a Ministerstwem Infrastruktury, ale zablokował ją UOKiK.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Do ostatniego etapu przetargu awansowało czterech oferentów, ale ci już się wykruszają. W Berlinie wyszło na jaw, że nie wiadomo, czy ktokolwiek wystartuje.

Czy Warszawa doczeka się szybkich pociągów? Jeśli przetarg wypali, umowa zostanie podpisana pod koniec roku. Dostawy zaczęłyby się już po euro 2012 – pisze Życie Warszawy”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • wawa, 2010-09-28 11:59:22

    A ja to słyszę od 20 lat jak miała być druga Japonia .
  • autoidea, 2010-09-27 12:57:53

    Po co torpedy ? Mozemy dalej jezdzic wolami.