Toruń, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki otwarte

W Toruniu zostało oficjalnie otwarte Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki. Główna sala koncertowa ma 880 miejsc, a kameralna – 300.
Toruń, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki otwarte
Projekt toruńskiej sali jest dziełem hiszpańskiej pracowni Menis Arquitectos - fot.torun.pl

Wydarzenie zgromadziło w Toruniu wielu honorowych gości. Przybył wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Obecny był projektant sali Fernando Menis. Nie zabrakło przedstawicieli miast partnerskich Torunia, parlamentarzystów, samorządowców.

- To wielka chwila dla polskiej kultury, ale także dla promocji nauki czy prestiżowych spotkań. Jest to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie obiektów tego typu w regionie i kraju. Jesteśmy uczestnikami wydarzenia, które przejdzie do historii– mówił otwierając salę prezydent Torunia Michał Zaleski.

Główna sala koncertowa mieście 800 widzów
Główna sala koncertowa mieście 800 widzów

Podczas uroczystej gali projektant sali Fernando Menis otrzymał z rąk Michała Zaleskiego najwyższe wyróżnienie przyznawane przez prezydenta Torunia: medal Thorunium - „za stworzenie projektu sali na miarę XXI wieku, która będzie służyć wielu pokoleniom torunian”.

Hiszpański projekt w Toruniu

Projekt toruńskiej sali jest dziełem hiszpańskiej pracowni Menis Arquitectos, która w 2009 r. wygrała ogłoszony przez miasto międzynarodowy konkurs architektoniczny.

Sala położona w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowej starówki ma niezwykle oryginalną architekturę. Bryła budynku została w znacznej części (ok. 60 proc.) zagłębiona w ziemi, ze względu na ograniczenia konserwatorskie dotyczące zabudowy wokół Zespołu Staromiejskiego Torunia.

Obiekt ma charakter modułowy, składa się z wielu elementów ruchomych, dających wiele możliwości kształtowania wnętrza w zależności od potrzeb – koncertowych, widowiskowych, teatralnych czy konferencyjnych.

Sala koncertowa dla 800 widzów

Główna sala koncertowa mieści 880 miejsc, a kameralna – 300. W architekturze budynku dominuje połączenie surowego, nietynkowanego betonu z barwami czerwonej cegły tzw. pikado, okładziny będącej konglomeratem betonu z dodatkiem kruszywa melafirowego i cegły.

Architekci nawiązali w ten sposób do gotyckich budynków Torunia, gdzie często jest spotykane połączenie elementów ceglanych z szarymi płaszczyznami tynku.

Koszt inwestycji wyniósł 180 mln zł netto, z czego blisko 30 proc. to dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do Stefan: Też widziałem. Nie zagadzam się z Pana opiną. Dla mnie rewelacja.

Ku prawdzie, 2015-12-16 09:10:17 odpowiedz

Byłem tam. Dziadostwo jakich mało. W życiu nie widziałem tak brzydkiej budowli. Z zewnątrz jak "sen pijaka" - z żadnej strony nie trzyma linii prostych, w środku jak jaskinia smoka. Teraz pewnie Toruń mianuje się Centrum Kulturalnym Reg... powiatu ;-)

Stefan, 2015-12-16 08:12:04 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE