PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki otwarte

  • pt    15 grudnia 2015 - 16:38
Toruń, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki otwarte

Projekt toruńskiej sali jest dziełem hiszpańskiej pracowni Menis Arquitectos - fot.torun.pl

W Toruniu zostało oficjalnie otwarte Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki. Główna sala koncertowa ma 880 miejsc, a kameralna – 300.
Wydarzenie zgromadziło w Toruniu wielu honorowych gości. Przybył wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Obecny był projektant sali Fernando Menis. Nie zabrakło przedstawicieli miast partnerskich Torunia, parlamentarzystów, samorządowców.

- To wielka chwila dla polskiej kultury, ale także dla promocji nauki czy prestiżowych spotkań. Jest to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie obiektów tego typu w regionie i kraju. Jesteśmy uczestnikami wydarzenia, które przejdzie do historii– mówił otwierając salę prezydent Torunia Michał Zaleski.

Podczas uroczystej gali projektant sali Fernando Menis otrzymał z rąk Michała Zaleskiego najwyższe wyróżnienie przyznawane przez prezydenta Torunia: medal Thorunium - „za stworzenie projektu sali na miarę XXI wieku, która będzie służyć wielu pokoleniom torunian”.

Hiszpański projekt w Toruniu

Projekt toruńskiej sali jest dziełem hiszpańskiej pracowni Menis Arquitectos, która w 2009 r. wygrała ogłoszony przez miasto międzynarodowy konkurs architektoniczny.

Sala położona w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowej starówki ma niezwykle oryginalną architekturę. Bryła budynku została w znacznej części (ok. 60 proc.) zagłębiona w ziemi, ze względu na ograniczenia konserwatorskie dotyczące zabudowy wokół Zespołu Staromiejskiego Torunia.

Obiekt ma charakter modułowy, składa się z wielu elementów ruchomych, dających wiele możliwości kształtowania wnętrza w zależności od potrzeb – koncertowych, widowiskowych, teatralnych czy konferencyjnych.

Sala koncertowa dla 800 widzów

Główna sala koncertowa mieści 880 miejsc, a kameralna – 300. W architekturze budynku dominuje połączenie surowego, nietynkowanego betonu z barwami czerwonej cegły tzw. pikado, okładziny będącej konglomeratem betonu z dodatkiem kruszywa melafirowego i cegły.

Architekci nawiązali w ten sposób do gotyckich budynków Torunia, gdzie często jest spotykane połączenie elementów ceglanych z szarymi płaszczyznami tynku.

Koszt inwestycji wyniósł 180 mln zł netto, z czego blisko 30 proc. to dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Ku prawdzie, 2015-12-16 09:10:17

    Do Stefan: Też widziałem. Nie zagadzam się z Pana opiną. Dla mnie rewelacja.
  • Stefan, 2015-12-16 08:12:04

    Byłem tam. Dziadostwo jakich mało. W życiu nie widziałem tak brzydkiej budowli. Z zewnątrz jak "sen pijaka" - z żadnej strony nie trzyma linii prostych, w środku jak jaskinia smoka. Teraz pewnie Toruń mianuje się Centrum Kulturalnym Reg... powiatu ;-)