PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń dostał pozwolenie na budowę mostu przez Wisłę

  • PAP    2 grudnia 2009 - 21:26
Toruń dostał pozwolenie na budowę mostu przez Wisłę

Ostateczną decyzję o zezwoleniu na budowę mostu przez Wisłę, wraz z drogami dojazdowymi, otrzymały od wojewody kujawsko-pomorskiego władze Torunia. Inwestycja, która ma się zakończyć w 2013 roku, pochłonie prawie miliard złotych.
Jak poinformowała Agnieszka Pietrzak, rzeczniczka prezydenta Torunia, wydanie ostatecznego i prawomocnego pozwolenia opóźniło odwołanie złożone przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) z Marek k/ Warszawy. "Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, po rozpatrzeniu wniosku OTOP, utrzymał jednak w mocy decyzję wojewody kujawsko-pomorskiego o pozwoleniu na budowę i jest ona już ostateczna" - podkreśliła Agnieszka Pietrzak.

Na przygotowywaną od 2005 roku inwestycję miasto wydało dotychczas ponad 70 mln zł. W latach 2009-2013 budowa ma pochłonąć 879,6 mln zł. z czego na samą realizację inwestycji Toruń przeznaczy 807 mln zł.

Część wydatków przeznaczona zostanie także na promocję i utrzymanie biura realizacji projektu mostowego. Największe koszty przypadną na lata 2010-2012.

Toruński samorząd ma zagwarantowane 327 mln zł dofinansowania zewnętrznego, ze środków przyznanych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Środki własne na budowę miasto będzie pozyskiwało z nadwyżki przychodów nad wydatkami oraz z kredytu, o który stara się w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Dokumentację niezbędną do przeprowadzenia inwestycji opracowano w ponad 95 proc. Uregulowane są też sprawy związane z wykupem gruntów i odszkodowaniami, od stycznia 2008 r. miasto jest już właścicielem wszystkich nieruchomości, znajdujących się na terenie przewidzianym pod budowę.

Dwuprzęsłowy most o konstrukcji stalowej mierzyć będzie 540 m. Przez most prowadzić będzie dwujezdniowa droga z chodnikiem i ścieżką rowerową. Przebudowane też będą ulice prowadzące do przeprawy, powstaną dwa kilometry dróg serwisowych, wiadukt nad torami kolejowymi o rozpiętości 110 m, przejście podziemne i estakady nad terenami zalewowymi.

Obecnie w granicach Torunia istnieje tylko jedna przeprawa drogowa przez Wisłę, która przez większość dnia jest zakorkowana. Stary most - to konstrukcja zbudowana jeszcze przez Prusaków w Opaleniu koło Kwidzyna (woj. pomorskie) na potrzeby przeprawy kolejowej i przeniesiona stamtąd do Torunia w latach 1927-29. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.