PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń Główny w rok po rewitalizacji

  • JL    15 listopada 2016 - 07:15
Toruń Główny w rok po rewitalizacji
Rewitalizacja Dworca Toruń Główny kosztował 43 mln zł, z czego 80 proc. to pieniądze unijne. Fot. Toruń.pl

Minął rok od oficjalnego otwarcia przez prezydenta Michała Zaleskiego dworca Toruń Główny po gruntownym remoncie. Toruński dworzec to największy obiekt przekazany dotąd samorządom przez PKP.
Przyjazny dla podróżnych, nowoczesny i funkcjonalny, ale z zachowaniem historycznego wyglądu i stylowych wnętrz – tak wygląda Dworzec Toruń Główny. Wszystko za sprawą projektu Bit-City, w ramach którego obiekt przeszedł gruntowną rewitalizację.

Gmina Miasta Toruń 30 grudnia 2013 r. aktem notarialnym nabyła prawa użytkowania wieczystego nieruchomości. 31 stycznia 2014 r. nastąpiło przekazanie przez PKP obiektu na rzecz Gminy Miasta Toruń, a 11 października 2013 r. miasto podpisało umowę na rewitalizację obiektu.

Po rewitalizacji Dworzec Toruń Główny nabrał nowego, przyjaznego podróżnym oblicza. Odnowiono budynki i perony. Powstały azyle dla pasażerów, windy i hostel. Na podróżnych czekały też nowe poczekalnie i toalety oraz parking.

Aby ułatwić pasażerom dotarcie do dworca, zmodernizowano również pętlę autobusową. Są na niej zadaszenia dla podróżnych wysiadających i wsiadających w postaci stalowych wiat z pokryciem szklanym. Jest także zadaszony parking na 90 rowerów. Przed wejściem do tunelu powstał plac, na którym stoi podświetlony, zabytkowy parowóz oraz ławki.

Rewitalizacja Dworca PKP Toruń Główny była częścią projektu „Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu BiT-City wraz ze sprawowaniem nadzoru autorskiego nad realizacją wykonywanych robót budowlanych”, który był finansowany z unijnego Funduszu Spójności w ramach programu infrastruktura i środowisko. Koszt robót wyniósł łącznie ponad 43 mln zł, z czego 80 proc. to środki unijne.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • TSI PRM, 2016-11-15 11:26:25

    Obiekt nie przystosowany do osób niepełnosprawnych.