PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń: Most Piłsudskiego będzie jak nowy

  • JL    7 listopada 2016 - 09:01
Toruń: Most Piłsudskiego będzie jak nowy
Prezes zarządu firmy Trasal Przemysław Patruś i dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu Rafał Wiewiórski podpisują umowę na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy mostu Piłsudskiego. Fot. Toruń.pl.

Zbliża się kompleksowy remont mostu Piłsudskiego oraz przebudowa układu drogowego ul. Kujawskiej i placu Armii Krajowej w Toruniu. Miasto 4 listopada podpisało z firmą Trasal umowę na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej.
Do przetargu stanęło pięć firm. Najkorzystniejszą ofertę złożył Trasal z Rzeszowa. Koszt opracowania dokumentacji projektowej wyniesie ponad 674 tys. zł.

Most drogowy im. J. Piłsudskiego i plac Armii Krajowej leżą w ciągu alei św. Jana Pawła II i stanowią część drogi krajowej nr 15, z kolei ul. Kujawska jest drogą powiatową i jednocześnie dojazdem do dworca kolejowego Toruń Główny. – Oba miejsca wymagają kompleksowej przebudowy – uważa prezydent Torunia Michał Zaleski.

Toruń przygotowuje się do tego zadania od połowy 2015 r. Przebudowa mostu obejmie m.in. całkowitą wymianę nawierzchni jezdni i barier mostowych, podwyższenie balustrad, zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowej elementów dolnych, wymianę płyty pomostu lub remont istniejącej. Zakres będzie znany po wykonaniu badań przez wykonawcę, sprawdzenie i częściową wymianę oblicówki kamiennej przyczółków i filarów mostu.

Wykonany też zostanie remont lub przebudowa schodów kamiennych po stronie północno-wschodniej. Powstaną schody dla obsługi po stronie południowej oraz zejścia dla pieszych do zamku Dybowskiego (z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych), odtworzone będą schody na Kępę Bazarową z ich dyslokacją w okolice traktu spacerowego po obu stronach mostu oraz dobudowane obustronne schody na Bulwar Filadelfijski. Te dwie ostatnie konstrukcje być może dodatkowo będą wyposażone w windy.

Powstanie również taras widokowy, pełen monitoring wraz z urządzeniami pomiarowymi dla ruchu kołowego i rowerowego, nowe oświetlenie i iluminacja. Chodników na moście zostaną poszerzone do minimum 4,5 m.

– Nie przewidziano tramwaju na moście. Byłoby to nieekonomiczne, bo planujemy duży projekt mający usprawnić komunikację kolejową, m.in. modernizacją linii i dodatkowe przystanki, więc linia tramwajowa na moście drogowym byłaby dublowaniem tego projektu – informuje prezydent Michał Zaleski.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Dobroszczyk, 2016-11-13 23:41:26

    By muk jeździć tranwaj by było super