PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń przejmie i odnowi dworzec

  • PAP    24 maja 2013 - 17:23
Toruń przejmie i odnowi dworzec

Dworzec Toruń Główny zostanie nieodpłatnie przejęty od PKP przez miasto i przejdzie gruntowną rewitalizację za około 35 mln zł - poinformowała w piątek rzeczniczka prezydenta miasta Aleksandra Iżycka.
Zgodę na przejecie dworca wyraziła Rada Miasta Torunia. Wcześniej magistrat porozumiał się z Oddziałem Gospodarowania Nieruchomościami PKP w Gdańsku w sprawie nieodpłatnego nabycia praw użytkowania gruntów wraz prawem własności budynków o wartości rynkowej 4,13 mln zł.

Czytaj też: PKP odda samorządom dworce za darmo?

W ramach umowy miasto przejmie m.in. budynek główny i administracyjny, a także budynek, w którym mieszczą się toalety. Cała infrastruktura związana bezpośrednio z ruchem pociągów pozostanie w gestii kolei.

Miasto w kwietniu ogłosiło przetarg na zaprojektowanie i przeprowadzenie rewitalizacji dworca wraz ze sprawowaniem nadzoru autorskiego nad realizacją wykonywania robót budowlanych, który ma zostać rozstrzygnięty na początku czerwca. Wyłoniona w przetargu firma będzie musiała sporządzić dokumentację projektową dla wszystkich branż, uzyskać wszelkie uzgodnienia, opinie i zezwolenia, a następnie wykonać roboty.

Według założeń budynki dworcowe zostaną kompleksowo odnowione. Przewidziano m.in. zmianę usytuowania kas biletowych i poczekalni, poszerzenie i przedłużenie tunelu. Przebudowane zostaną również perony. Wszystkie będą zadaszone i będą miały tzw. azyle, czyli przeszklone pomieszczenia, w których podróżni będą mogli czekać na pociągi. Do hallu i na perony z tunelu będzie można dostać się ruchomymi schodami lub windami. Przed dworcem postanie nowa pętla komunikacji miejskiej połączona z parkingiem.

Inwestycja ma zostać zakończona w połowie 2015 r. Szacunkowy koszt wyniesie 35 mln zł, z czego w 61 proc. zostanie dofinansowany ze środków unijnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: