PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń: Wypięknieje Bulwar Filadelfijski

  • JL    15 marca 2016 - 07:59
Toruń: Wypięknieje  Bulwar Filadelfijski
Bulwar Filadelfijski w Toruniu zmieni swoje oblicze. Fot Pixabay.com

Prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał umowę z firmą Riegler Riewe Architekci z Katowic na opracowanie koncepcji zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
Projekt budowlano-wykonawczy ma być gotowy w sierpniu 2017. Toruń zapłaci za niego 1,248 mln złotych.

Koncepcja zakłada umożliwienie różnorodnego wykorzystania przestrzeni publicznej bulwaru oraz stworzenie miejsca otwartego i charakterystycznego, przy jak najmniejszej ingerencji w panoramę miasta.

Planuje się stworzenie systemu roślinności ułożonej pasmowo wzdłuż nabrzeża oraz obiektów nieingerujących w historyczną sylwetkę miasta. Nadbrzeżana część bulwaru zostanie zrewitalizowana. Pojawią się elementy małej architektury oraz ścieżka rowerowa. Otwarte tereny trawników i placów stworzą przestrzeń do aktywnego wypoczynku i spotkań.

Schody, pochylnie i siedziska pojawią się na przedłużeniu osi istniejących ulic, bram murów starego miasta, a także w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących, charakterystycznych elementów zagospodarowania np. przy pomoście w miejscu dawnej przeprawy. Mogą one mieć różną wysokość i wykorzystywać ukształtowanie terenu w rożnych punktach nabrzeża. Zakłada się jednak, że nie wyjdą one ponad poziom ulicy i w ten sposób od strony miasta widoczne będą jedynie jako otwarte tarasy, od strony rzeki z kolei nie przysłaniają sylwetki miasta.

Projektowane obiekty będą mogły pełnić różne funkcje zaproponowane w koncepcji pokonkursowej. Obiekty planuje się wykonać z powtarzalnych elementów. Ich szerokość oparta jest na tym samym module, a długość uzależniona od ukształtowania terenu, w którym są umiejscowione.

Projektowane pasy roślinności charakteryzuje nie tylko rodzime pochodzenie gatunków i mnogość ich funkcji (rekreacyjna, bioterapeutyczna, ekologiczna), ale również zmienność kolorystyczna w ciągu roku. Wiosną i latem będą dominowały różne odcienie zieleni od żywo zielonego pasma dereni przez szarozielone pasmo wierzb, zielone pasma ziołorośli i łąk, na których łanowo będą pojawiały się kwiaty w kolorach białym, żółtym, różowym, aż po zieloną murawę rekreacyjną.

Jesienią i zimą kolorystyka roślinności zmieni się zupełnie. Derenie staną się koralowoczerwonym pasmem, wierzby brunatno-bordowym, ziołorośla i łąki będą mieniły się różnymi odcieniami brązu i beżu.

Wprowadzenie na teren bulwaru roślinności pochodzącej z siedlisk łęgowych i zgrądowiałych, odpornej na warunki występujące w dolinach rzek (między innymi okresowe zalewanie wodą) spełniającej funkcję ekologiczną, estetyczną, wypoczynkową i bioterapeutyczną, będzie próbą zrenaturyzowania krajobrazu w przestrzeni bulwaru.

Ponadto w zakresie objętym opracowaniem znajdują się ulice: Bulwar Filadelfijski i św. Jakuba (część) oraz oświetlenie i monitoring bulwaru.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.