PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń zwycięża w Barcelonie

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    8 listopada 2010 - 06:41
Toruń zwycięża w Barcelonie

Projekt Sali Koncertowa na toruńskich Jordankach otrzymał nagrodę World Architecture Festival w Barcelonie w kategorii „Kulturalne projekty przyszłości”.
Budowa sali ma się rozpocząć w przyszłym roku, a zakończyć w 2012. Projekt obiektu dla 1300 widzów (duża sala ma mieć 1000 miejsc, mała – 300) wyłoniono w międzynarodowym konkursie architektonicznym – najlepszą propozycję złożyła hiszpańska pracownia Menis Arquitectos – pisze „Gazeta Wyborcza”.

W trudnej lokalizacji, bo niedaleko wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO toruńskiego Starego Miasta, Hiszpanie zaproponowali ceglano-betonowy budynek o nieregularnym kształcie. Cegła, która pojawi się na elewacjach, ma nawiązywać do średniowiecznych zabytków Torunia.

Pomysł na kształt gmachu powstał, gdy jedli żurek podany w pękatych miskach, co zainspirowało architektów do połączenia dyscypliny i prostoty na zewnątrz z płynną i dynamiczną strukturą wnętrza budynku.

Światowy Festiwal Architektury – World Architecture Festival (WAF) – odbywa się zaledwie od trzech lat, ale szybko zyskał miano imprezy prestiżowej i cenionej w świecie architektury – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.