Toruńska modernizacja na medal

  • GK/torun.pl
  • 26-08-2011
  • drukuj
Budynek przy ul. Jakuba 20a w Toruniu zdobył wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Modernizacja roku 2010”.
Toruńska modernizacja na medal
Gmach został kompleksowo wyremontowany i zaadaptowany na potrzeby Muzeum Okręgowego.

Konkurs przeprowadzony został już po raz piętnasty. W tym roku odbył się pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

W tym roku do pierwszego etapu zgłoszono 822 obiekty budowlane. Toruńską budowlę do konkursu zgłosiła gmina miasta Toruń w kategorii „obiekty zabytkowe”. Wyróżnienie związane jest nie tylko z otrzymaniem dyplomu i pamiątkowej tabliczki. Laureat może się także bezpłatnie zapromować na łamach prasy.

Obiekt przy ul. Św. Jakuba 20 pełnił różne funkcje: klasztorną, obronną, więzienną. Przez wiele lat – do minionej dekady – był zaś budynkiem mieszkalnym. Po latach bez kapitalnego remontu, znalazł się w opłakanym stanie.

W końcu, w lipcu 2008 roku, ruszyła inwestycja mająca na celu przywrócenie mu dawnej świetności. Modernizacja trwała ok. półtora roku. Kosztowała ponad 7,4 mln zł. Prace konserwatorskie i adaptacyjne prowadzone były w ramach projektu „Toruńska starówka – ochrona dziedzictwa kulturowego UNESCO”.

Zakres robót obejmował remont i modernizację wszystkich pomieszczeń. W trakcie prac odkryto i odrestaurowano okna łukowe w ścianie szczytowej północnej oraz drewnianą podsufitkę kasetonową stropu w pomieszczeniach na pierwszym piętrze.

Obecnie na parterze budynku mieścić się będzie biblioteka muzeum z czytelnią i magazynami, na pierwszym piętrze przeniesione z Domu Eskenów pracownie archeologiczne, zaś na strychu i w piwnicy – magazyny archeologiczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE