PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruńska sala koncertowo-kongresowa na finiszu

  • JL    14 października 2015 - 08:47

W sali koncertowej na Jordankach trwają prace wykończeniowe we wnętrzach i montaż wyposażenia obiektu zaprojektowanego przez hiszpańską pracownię Menis Arquitectos, a wybudowanego przez Mostostal Warszawa SA. Fot. WWW.torun.pl (Lech Kamiński)

W sali koncertowej na Jordankach trwają prace wykończeniowe wnętrz i montaż wyposażenia obiektu. W grudniu 2015 r. odbędą się pierwsze koncerty.
Wartość szacunkowa inwestycji to 197 mln zł, z czego wkład miasta Torunia to ok. 142 mln zł (ok. 72 proc. kosztów), a dofinansowanie unijne z Regionalnego programu operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego wynosi ok. 55 mln zł (ok. 28 proc. kosztów).

Jak informuje toruński magistrat, do budynku w prowadzili się pierwsi lokatorzy. Do nowych, gotowych już biur na I piętrze przenieśli się pracownicy zawiadującej salą miejskiej spółki Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, by z bliska nadzorować ostatnie tygodnie prac w obiekcie.

Do dyspozycji mają 150 mkw. powierzchni biurowej i salkę prasową na 20 osób. Niebawem podobną powierzchnię na II piętrze zajmie administracja Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

W pozostałych wnętrzach prowadzone są prace wykończeniowe i ostatnie poprawki, trwa montaż wyposażenia sceno-technicznego, które będzie jednym z najnowocześniejszych w Polsce.

Wyposażeniem obiektu zajmują się firma BSC SYSTEM i Przedsiębiorstwo Specjalistyczne TEATR. Pierwsza oferuje produkty i usługi związane z wyposażeniem sal koncertowych i teatralnych. Współpracowały z nią m.in. takie instytucje, jak: Teatr Narodowy w Warszawie, Filharmonia Narodowa, Teatr Powszechny w Łodzi, Pałac Kultury i Nauki, Teatr Wielki w Łodzi oraz Teatr Baj Pomorski.

Z kolei Przedsiębiorstwo Specjalistyczne TEATR jest najstarszą polską firmą zajmującą się kompleksowym wyposażeniem obiektów scenicznych. Firma zaprojektowała i przebudowała m. in. scenę Teatru Wielkiego w Poznaniu, zaprojektowała nowe urządzenia mechaniczne sceny w Teatrze Dramatycznym w Omsku, zaprojektowała i zamontowała zapadnie sceniczne w Operze Bydgoszczy oraz w Teatrze Miejskim w Gdyni przebudowała widownię i zainstalowała nowoczesne urządzenia oświetlenia scenicznego.

Wyposażenie musi uwzględniać potrzeby różnorodnych użytkowników, ponieważ w wielofunkcyjnym obiekcie odbywać się będą wydarzenia różnego typu: koncerty, spektakle teatralne, adaptacje operowe, festiwale, wystawy oraz konferencje i kongresy.

Pierwsze koncerty odbędą się w grudniu – na większość bilety są już wyprzedane.

Warto przypomnieć, że widownia dużej sali koncertowej ma 880 miejsc, a mała – 300 miejsc. Pod salą powstał też dwukondygnacyjny parking podziemny na 185 samochodów. W ramach inwestycji został też zagospodarowany teren wokół obiektu, ułożono nawierzchnie i nasadzono zieleń.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.