PARTNER PORTALU
  • BGK

Tory za pieniądze z Unii Europejskiej

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    28 lipca 2011 - 07:33
Tory za pieniądze z Unii Europejskiej

Unijne pieniądze na tory z regionalnych programów operacyjnych poprawiają stan kolei.
Z dotacji przyznanych przez Brukselę na lata 2007-2013 marszałkowie zarezerwowali ok. 1,8 mld zł na remont ok. 1,2 tys. km torów. W sumie prace mają być realizowane na 31 odcinkach – pisze „Rzeczpospolita”.

Marszałkowie przekazują PKP PLK część środków przyznanych przez Brukselę — wkład własny, niezbędny do sięgnięcia po pieniądze pochodzi z Funduszu Kolejowego. Rozmowy z województwami na temat wykorzystania unijnego wsparcia, które ma trafić do Polski po 2014 roku już się rozpoczęły.

Czytaj też: Kolej szuka poparcia u samorządowców

Faktyczne wydatki na prace współfinansowane z pieniędzy unijnych dzielonych przez marszałków są mniejsze niż zakładane 1,8 mld zł. W już rozstrzygniętych przetargach najtańsze oferty były z reguły o ok. 30 proc. niższe niż kosztorysy.

Prace o największym zakresie, bo obejmujące 203,5 km torów zaplanowały władze woj. zachodniopomorskiego. Modernizacja torów na odcinku Wałcz — Kalisz Pomorski — Ulikowo oraz trasy z Kołobrzegu do Goleniowa, wraz z budową łącznicy do szczecińskiego portu lotniczego mają w sumie kosztować 67 mln zł.

Prace na liniach regionalnych, do odbudowy których dokładają się marszałkowie trwają również na Podkarpaciu, które finansuje m.in. odcinki z Rzeszowa do Jasła, od Stróża do Krościenka i w Wielkopolsce - odcinki  z Poznania do Gołańcza na trasie do Bydgoszczy. Prace na torach podzieliły już również władze województwa lubuskiego, łódzkiego i małopolskiego.

Do największych z ogłoszonych w tym roku należy budowa torów z Gdyni do Kościerzyny o długości prawie 80 km.

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały też umowę na modernizacją za 115 mln zł torów z Olsztyna do Szyman przez Szczytno – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.