PARTNER PORTALU
  • BGK

Tramwaje, nowa linia w Bydgoszczy

  • pt/pap    3 października 2015 - 08:05
Tramwaje, nowa linia w Bydgoszczy
Trwa budowa linia tramwajowa długości 9,5 km z dzielnicy Bydgoszcz Wschód do dzielnicy Fordon

Pierwszy z 12 tramwajów Swing, które będą kursować w Bydgoszczy na powstającej linii do największej dzielnicy mieszkaniowej Fordon, zaprezentowała w fabryka Pesa. Cała inwestycja, której wartość sięga 437 mln zł, ma być gotowa do końca roku.
"W ramach resortu podjęliśmy decyzję o zwiększeniu dofinansowania projektu do maksymalnej wysokości, czyli do 80 proc. Miasto tym samym zaoszczędzi około 70 mln zł, które będzie mogło zainwestować w inne obszary. Projekt jest chyba największą inwestycją tramwajową, która jest realizowana w Polsce. Wszystko przebiega niezwykle sprawnie i zgodnie z terminami, dlatego zwiększyliśmy dofinansowanie" - powiedział podczas prezentacji wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Olszewski.

Najnowsza generacja Swingów

Wcześniej miasto miało zagwarantowane dofinansowanie inwestycji w wysokości 59 proc. kosztów kwalifikowanych, tj. 207 mln zł.

Prezes Pesy Tomasz Zaboklicki poinformował, że po uzyskaniu dokumentów homologacji, pierwszy tramwaj zostanie przekazany miastu do 20 października, a wszystkie zamówione tramwaje zostaną dostarczone do połowy grudnia. Zaznaczył, że Swingi dla Bydgoszczy są nowszej generacji w porównaniu z kursującymi po Warszawie.

Rewolucja komunikacyjna w Bydgoszczy

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zapowiedział, że w związku z zaplanowanym na początku 20016 r. rozpoczęciem kursowania tramwajów do dzielnicy za kilka dni zostanie ogłoszony projekt zmian w komunikacji zbiorowej w mieście.

Prezentacja nowego tramwaju odbyła się na jednej z pętli nowej linii.

Pięcioczłonowe tramwaje Swing mają 30 m długości. Zabierają 200 pasażerów, mogą kursować z maksymalną prędkością 70 km/h. Są to tramwaje niskopodłogowe, wyposażone m.in. w klimatyzację, monitoring, system informacji pasażerskiej, automaty do sprzedaży biletów i dostęp do sieci Wi-Fi.

Zastosowano też urządzenia umożliwiające diagnostykę pojazdu on-line, która pozwala zdalnie obserwować działanie podzespołów i w razie potrzeby można wysłać ekipy serwisowe na trasę.

Budowana linia tramwajowa długości 9,5 km wiedzie z dzielnicy Bydgoszcz Wschód do dzielnicy Fordon, gdzie mieszka jedna piąta mieszkańców Bydgoszczy. Dotychczas zbiorowy przewóz pasażerów w tej części miasta obsługiwały autobusy.

W ramach inwestycji przewidziano budowę estakady nad stacją kolejową Bydgoszcz Wschód, czterech pętli tramwajowych, 14 par przystanków i niewielkiej zajezdnia, a także 25 km torów, przebudowę 9 km ulic i 31 przystanków. Częścią inwestycji był też zakup 12 tramwajów z Pesy, których koszt to 109 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.