PARTNER PORTALU
  • BGK

Transformatorownia przechodzi metamorfozę

  • PAP    7 listopada 2012 - 20:14
Transformatorownia przechodzi metamorfozę

Koncerty wystawy, wizualizacje, performance, przedstawienia teatralne i projekcje filmowe będzie można oglądać w powstającym w Szczecinie centrum sztuki wizualnej Trafostacja Sztuki. Nowa instytucja kultury w Szczecinie otworzy swe podwoje w połowie przyszłego roku.
Jak mówiła dyrektor nowo powstającego Centrum Constanze Kleiner, menadżer z Berlina, ma to być miejsce otwarte, w którym będzie można codziennie mieć bezpośredni kontakt ze sztuką. Zapowiedziała też, że znajdą w nim miejsce na swe prezentacje artyści ze Szczecina, ale także z innych miast Europy, szczególnie z krajów nadbałtyckich. Podkreśliła, że Centrum będzie współpracować z innymi szczecińskimi instytucjami kultury, w tym Akademią Sztuki, filharmonią, operą.

Trafostacja Sztuki to samorządowa instytucja, którą zarządza wyłoniona w drodze przetargu spółka BALTIC Contemporary.

Tym samym Szczecin jest wśród "pionierów" miast w Polsce, które skorzystały z możliwości przekazania odpowiedzialności za publiczną instytucję kultury prywatnemu podmiotowi - podkreślają urzędnicy magistratu.

Każdego roku Trafostacja Sztuki organizować będzie projekt pod nazwą BALTIC SEA Concert of Visual Art. Jego pierwsza edycja ma nastąpić w pierwszym kwartale 2014 r.

BALTIC Contemporary zakłada, że działalność wystawiennicza będzie w ok. 40 proc. finansowana ze środków własnych Trafostacji Sztuki. Do tych środków własnych zalicza się zarówno dotacja podmiotowa oraz dotacje celowe Miasta Szczecina, jak również środki pozyskane ze sponsoringu oraz fundusze publiczne związane z projektami i wystawami.

W około 60 proc. działalność wystawiennicza finansowana będzie z przeznaczonych na projekty środków zewnętrznych. Działalność Trafostacji Sztuki nie będzie nastawiona na osiąganie zysków.

BALTIC Contemporary planuje organizację 3-4 dużych wystaw rocznie oraz towarzyszących im mniejszych wystaw.

Siedziba nowej instytucji kulturalnej ma się mieścić się w odbudowywanym budynku "starej transformatorowni" w śródmieściu Szczecina. Okazały budynek pochodzi z przełomu XIX i XX w. Wpisany jest na listę szczecińskich zabytków. Od 20 lat gmach był nieużywany i ulegał stopniowej dewastacji.

Inwestycja realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego ma być zakończono latem przyszłego roku. Jej koszt to ok. 16,5 mln zł, z czego 6,2 mln to dofinansowanie unijne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.