PARTNER PORTALU
  • BGK

Transport miejski w Limanowej czekają ogromne zmiany

  • pt    12 grudnia 2017 - 12:00
Transport miejski w Limanowej czekają ogromne zmiany
Umowę gwarantującą przyznanie unijnego dofinansowania w wysokości ponad 11,3 mln zł przekazali władzom Limanowej przedstawiciele regionalnego samorządu (fot.fotolia)

Mieszkańców ziemi limanowskiej czeka prawdziwa rewolucja. Dzięki unijnym środkom zyskają  nie tylko pięć komfortowych i ekologicznych autobusów, ale też całkowicie nowy dworzec autobusowy oraz 28 wiat przystankowych w całej okolicy.
• W Limanowej zbudowany zostanie także parking typu Park&Ride dla 100 samochodów.

• Dzięki kamerom zainstalowanym na przystankach, parkingach, dworcu i w autobusach, podróżując będzie można czuć się bezpieczniej.

• Cały projekt pochłonie 14 mln zł, większość pochodzi z unijnego dofinansowania.  

 

Umowę gwarantującą przyznanie unijnego dofinansowania w wysokości ponad 11,3 mln zł przekazali władzom Limanowej przedstawiciele regionalnego samorządu.

- To jest wejście Limanowej w XXI wiek. Wszyscy mamy świadomość tego, jak ważna jest komunikacja publiczna. Miarą nowoczesnej cywilizacji i poziomu życia jest rozwój komunikacji publicznej – to, ile osób i w jakich warunkach korzysta z tej formy podróżowania i komunikowania się- mówi Leszek Zegzda z zarządu województwa małopolskiego.

Czytaj: Bezpłatna komunikacja publiczna atutem polskich miast?

Projektowany dworzec autobusowy w Limanowej będzie miał dwie kondygnacje – powierzchnia użytkowa to 332 m2.

Budynek będzie nie tylko nowoczesny, ale też ekologiczny – energię elektryczną będą dostarczać ogniwa fotowoltaiczne, a jej niskie zużycie zapewni oświetlenie wykorzystujące technologię LED.

Dworzec będzie też w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przed budynkiem dworca powstanie plac manewrowy dla autobusów. Zamontowane zostaną stalowe ławki oraz wiata przystankowa – podobne przystanki powstaną w całej okolicy. Będzie ich 28.

Wygodne i ekologiczne

Budowa nowego dworca w Limanowej to główna, ale nie jedyna część projektu. Dzięki dotacji unijnej z RPO WM 2014-2020 zostanie też zakupione 5 ekologicznych autobusów wraz z wyposażeniem. Z myślą o podróżnych planuje się wprowadzenie wygodnego systemu biletu elektronicznego. W planach jest także przygotowanie 3 parkingów park&ride, na których łącznie zmieści się nawet setka samochodów.

Bezpieczeństwo i komfort podróżnych zapewni też system monitoringu wizyjnego, w którego skład wejdą kamery zlokalizowane w budynku dworca, na przystankach autobusowych, parkingach miejskich, stojakach rowerowych Bike&Ride i w samych autobusach.

Wartość całkowita projektu to 14,4 mln zł, w tym dotacja unijna wyniesie ponad 11,3 mln zł.

Elektryczna rewolucja

Polskie samorządy szykują w przyszłym roku rekordowe inwestycje w miejskie autobusy na prąd. Jak wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i branżowej firmy analitycznej JMK, tylko w pierwszych dziesięciu miesiącach 2017 roku łączna liczba zarejestrowanych w Polsce nowych autobusów z napędem elektrycznym, hybrydowym lub na gaz CNG zwiększyła się w porównaniu z całym ubiegłym rokiem przeszło dwukrotnie. 

Dzisiaj polskich miastach zarejestrowanych jest 89 autobusów na prąd. W latach 2018-2020 na ulice  ma wyjechać 340 autobusów elektrycznych.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.