PARTNER PORTALU
  • BGK

Trasa Górna połączy Łódź z autostradą A1

  • PAP/AT    18 stycznia 2016 - 16:06

• 3-kilometrowy odcinek umożliwi połączenie Łodzi z autostradą A1.
• Inwestycji będzie kosztowała ok. 90 mln zł.
• Przedłużenie będzie ułatwieniem w ruchu tranzytowym




Budowę trzykilometrowego odcinka drogi łączącej trasę Górną z węzłem Romanów (gm. Brójce) na autostradzie A1 zapowiedziały w poniedziałek władze Łodzi. Koszt inwestycji to ok. 90 mln zł, z czego 90 proc. pochodzić będzie z funduszy UE.

Budowa trzeciego odcinka Trasy Górna od ul. Rzgowskiej do węzła Romanów w gminie Brójce (Łódzkie) na autostradzie A1 będzie realizowana wspólnie przez Łódź oraz Urząd Marszałkowski. Na mocy porozumienia o współpracy miasto razem z gminą Brójce stworzy jeden projekt budowy Trasy Górna - finansowany i realizowany jednocześnie przez dwa podmioty.

Jak informuje magistrat, w ubiegłym tygodniu zostały otwarte oferty w przetargu na opracowanie dokumentacji na budowę trzeciego etapu Trasy Górnej, obejmującej studium wykonalności wraz z analizą środowiskową oraz dokumentacją projektową. Dokumentacja ma zostać wykonana do końca listopada.

"Mamy nadzieję, że w połowie lub pod koniec przyszłego roku uda nam się uzyskać wszystkie pozwolenia, przede wszystkim środowiskowe - bo projekt to jedno, ale uzyskanie decyzji środowiskowych wynika z wielu czynników, np. okresu lęgowego ptaków. Dlatego dopiero pod koniec przyszłego roku będziemy mogli powiedzieć, kiedy inwestycja ruszy i kiedy się zakończy" - zaznaczyła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Trasa Górna, łącząca al. Jana Pawła II i ul. Rzgowską w Łodzi, została oddana - po ponad dwóch latach budowy - w sierpniu 2014 r. Stanowi ona fragment drogi krajowej nr 1, dzięki któremu udało się wyprowadzić z południowej części miasta większość ruchu tranzytowego. Trasa kosztowała 482 mln zł.

Zgodnie z krajowymi planami inwestycyjnymi, planowane trzykilometrowe przedłużenie trasy umożliwi połączenie Łodzi z autostradą A1 i będzie dalszym ułatwieniem w ruchu tranzytowym.

Kolejnym punktem przetargu jest też wykonanie studium wykonalności i projektu budowy dojazdu do innego węzła na autostradzie A1 - Brzeziny (przez obwodnicę Nowosolnej). Obie inwestycje stworzą kompleksową siatkę połączeń, która wraz z lokalnym układem drogowym ma zapewnić dogodny dojazd mieszkańców województwa do autostrady.(PAP)

Podmiotem odpowiedzialnym za realizację przedsięwzięcia "Budowa drogi wojewódzkiej nr 714 w śladzie drogi powiatowej nr 1164E na terenie gm. Brójce" jest Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi.

Zgodnie krajowymi planami inwestycyjnymi planowany, 3-kilometrowy odcinek umożliwi połączenie Łodzi poprzez węzeł "Romanów" - znajdujący się w Łódzkim Obszarze Metropolitalnym - z autostradą A1.Orientacyjny całkowity koszt inwestycji wynosić ma 15.904.967 zł, z czego 13.519.222 zł miałoby pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, 1.590.497 zł z Budżetu Państwa i 795.248 zł z Budżetu Województwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!








KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.




NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI



Wyszukiwarki

Polecane oferty: