PARTNER PORTALU
  • BGK

Trasa Koszalin-Poznań-Katowice: samorządy nie potrafią się porozumieć?

  • wnp.pl (Piotr Stefaniak)    20 listopada 2009 - 18:50

Daleka droga przed ekspresową trasą S11.
Zespół roboczy w Ministerstwie Infrastruktury kończy prace nad polską propozycją korekt do Transeuropeskiej Sieci Transportowej (TEN-T). Jest w nim także wniosek o rozpatrzenie budowy drogi ekspresowej S11 (Koszalin-Poznań-Katowice). - Kształt listy zatwierdzi jednak wpierw kolegium MI, a następnie rząd. Ostatecznie decyzję podejmie Komisja Europejska – powiedział podczas konferencji prasowej Maciej Jaszczuk z Departamentu Polityki Transportowej i Sieci Międzynarodowych MI. Przypomniał on, że droga S11 w kształcie drogi ekspresowej, podobnie jak kilka innych projektów, nie były przez Polskę zgłoszone na etapie negocjacji do UE, ponieważ obawiano się, że nie będzie wystarczających środków finansowych. Jednak co pięć lat kraje członkowskie mogą zgłaszać korekty do TEN-T, w tym nowe projekty inwestycyjne. Najbliższy termin rozpatrywania przez KE wniosków przypadnie w przyszłym roku.
 
- Wniosek o przebudowę drogi krajowej nr 11 w ekspresową S11 jest inicjatywą poselską - mówi Bożena Przewoźna, prezes Stowarzyszenia Gmin, Powiatów i Województw „Droga S11”. Należy do niej 55 różnych jednostek samorządu terytorialnego spośród 80, przez której tereny miałaby przebiegać (także po tzw. nowszym szlaku). Choć budowa teoretycznie powinna zyskać powszechny aplauz samorządów okazuje się, że tak nie jest. Np. gmina Olesno nie zgodziła się na budowę obwodnicy. Gminy woj. śląskiego nie potrafią nadal określić, gdzie kończyłaby się S11 (wezęł Szarlej czy przedłużenie do Pyrzowic). Są też samorządy, które realizują elementy przyszłej „ekspresówki”, np. w Wielkopolsce. W czerwcu otwarto odcinek drogi ekspresowej S11 Poznań – Kórnik, a w lipcu miejscowy Oddział GDDKiA podpisał umowę ze Skanska na budowę zachodniej obwodnicy Poznania, na odcinku w ciągu S11 Złotkowo - Autostrada A2 (Głuchowo).

Zdaniem Bożeny Przewoźnik - mimo pewnych problemów - projekt S11 spełnia jednak wszystkie kryteria, jakie wyznacza UE dla projektów objętych dofinansowaniem programu TEN-T.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.