PARTNER PORTALU
  • BGK

Trasa Łagiewnicka: Blisko 98 mln zł na linię tramwajową

  • aw/PAP    4 sierpnia 2017 - 16:18
Trasa Łagiewnicka: Blisko 98 mln zł na linię tramwajową
Podpisanie umowy (Fot. Trasa Łagiewnicka)

Kraków otrzyma prawie 98 mln zł dofinansowania z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na budowę linii tramwajowej w ramach Trasy Łagiewnickiej. To jedna z najważniejszych inwestycji transportowych w mieście w najbliższych latach.
Projekt, na który miasto otrzyma unijne dofinansowanie, polega na budowie nowej linii tramwajowej o długości ok. 1,7 km między ul. Zakopiańską a istniejącą pętlą tramwajową na os. Kurdwanów oraz na przebudowie ok. 600-metrowego odcinka linii tramwajowej wzdłuż ul. Zakopiańskiej.

W ramach tej inwestycji przebudowane zostaną także elementy układu drogowego i pętla tramwajowa, powstanie podstacja trakcyjna oraz perony przystankowe.

W przetargu został wyłoniony wykonawca inwestycji realizowanej w systemie "zaprojektuj i wybuduj" konsorcjum firm Budimex i Ferrovial Agroman.. Jak poinformował prezes zarządu spółki Trasa Łagiewnicka Mariusz Piątkowski, obecnie trwają prace projektowe, a "wbicie łopaty" na budowie jest planowane w I kwartale 2018 r.

Budowa samej linii tramwajowej w ramach Trasy Łagiewnickiej ma kosztować 162 mln 565 tys. netto (ponad 200 mln zł brutto). Dofinansowanie UE wyniesie 97 mln 560 tys. zł.

Koszt budowy całej Trasy Łagiewnickiej (wraz z główną arterią drogową, tunelami, bezkolizyjnymi skrzyżowaniami, budową dwóch mostów, przebudową koryta rzeki Wilga) to 652,2 mln zł netto (802,2 mln zł brutto).

Trasa ta jest jednym z najważniejszych zadań inwestycyjnych Krakowa w najbliższych latach. Według władz miasta jest ona kluczowa dla usprawnienia ruchu między dzielnicami, w tym dla rozładowania korków na alejach Trzech Wieszczów i uspokojenia ruchu w dzielnicach Zwierzyniec i Krowodrza. Wraz planowanymi w przyszłości trasami Pychowicką i Zwierzyniecką, Trasa Łagiewnicka ma stanowić trzecią obwodnicę Krakowa łączącą południową i zachodnią część miasta. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.