PARTNER PORTALU
  • BGK

Trasa rowerowa wokół Wielkich Jezior Mazurskich

  • pt/pap    26 października 2016 - 12:39
Trasa rowerowa wokół Wielkich Jezior Mazurskich
Trasa rowerowa będzie prowadzić przez atrakcyjne przyrodniczo i krajobrazowo tereny Mazur (fot.rowery)

• Mazurskie samorządy budują 300-kilometrową trasę rowerową wokół Wielkich Jezior Mazurskich.
• Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego podpisał ze Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie umowę dotyczącą tej inwestycji, która ma kosztować ponad 54 mln zł.
Umowę wstępną na przygotowanie projektów "Mazurska Pętla Rowerowa" podpisali marszałek województwa Gustaw Brzezin oraz burmistrzowie: Mrągowa Otolia Siemieniec i Mikołajek Piotr Jakubowski. Trasa ma kosztować ponad 54 mln zł, z czego unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury 2014-20 wyniesie 46 mln zł.

Trasa rowerowa będzie prowadzić przez atrakcyjne przyrodniczo i krajobrazowo tereny Mazur. Szlak o długości 300 kilometrów ma przechodzić przez Węgorzewo, Giżycko, Pisz, Mikołajki, Ryn i Mrągowo. Turyści, którzy chcą aktywnie spędzać czas, będą mogli w ten sposób poznawać atrakcje przyrodnicze i kulturowe regionu. Oprócz głównego szlaku samorządy wybudują także swoje małe pętle rowerowe wytyczone w poszczególnych miejscowościach.

Szlak rowerowy wokół Wielkich Jezior Mazurskich ma stanowić alternatywę dla żeglarstwa. Będzie połączony z autostradą rowerową Green Velo, przechodzącą przez pięć województw wschodniej Polski.

Burmistrz Mrągowa podkreśliła, że na uwagę zasługuje to, iż samorządy mazurskie, na co dzień konkurujące ze sobą, angażując się w budowę pętli rowerowej podjęły się ścisłej współpracy.

Z kolei burmistrz Mikołajek zapowiedział, że na przełomie października i listopada znana będzie koncepcja trasy i na podstawie tej dokumentacji ogłoszone będą przetargi na wykonanie szlaku.

Mazurska Pętla Rowerowa to jedno z przedsięwzięć, które będzie wspólnie realizowane przez samorządy działające w Stowarzyszeniu Wielkich Jezior Mazurskich do 2020 roku - podkreślił Gustaw Brzezin. Samorządy chcą także poprawić infrastrukturę na szlaku żeglownym: wyremontować śluzy, kanały i umocnić nabrzeża.

Zamierzają także promować wspólnie gospodarkę regionu. Na cały program realizowany przez Stowarzyszenie Wielkich Jezior Mazurskich zarząd województwa zarezerwował w budżecie Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia - Mazury 61 mln euro.

Jak podkreślają samorządowcy, trasa wokół mazurskich jezior będzie tak wytyczona, by turyści nie zadeptywali obszarów cennych przyrodniczo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.