PARTNER PORTALU
  • BGK

Trasa za 421 mln zł w Łodzi

  • PAP    1 września 2010 - 17:49

Za 421 mln zł wybudowana ma być Trasa Górna, będąca kolejnym etapem budowy obwodnicy Łodzi, która ma wyprowadzić ruch ciężkich pojazdów z centrum miasta. Trasa ma zostać oddana do użytku w 2013 r.
W czwartek pełniący funkcję prezydenta Łodzi Tomasz Sadzyński podpisze w Ministerstwie Infrastruktury umowę o dofinansowanie budowy trasy ze środków unijnych - poinformowała w środę Agata Magin z łódzkiego magistratu.

Trasa Górna to w ostatnich latach najważniejsza inwestycja drogowa w Łodzi. Przebiegać będzie na odcinku od skrzyżowania al. Jana Pawła II i ul. Pabianickiej do ul. Rzgowskiej w Łodzi. Przetarg na budowę trasy wygrała firma Mosty Łódź.

Inwestycja będzie realizowana w dwóch etapach. Pierwszy obejmie 2-kilometrowy odcinek od ul. Paradnej do ul. Rzgowskiej. W drugim etapie powstanie 2,4-km odcinek, od ul. Pabianickiej do ul. Paradnej. Do końca 2011 roku ma powstać projekt budowlany. Przewidywane zakończenie inwestycji to koniec 2013 r.

Projekt zakłada budowę wielopoziomowych i jednopoziomowych skrzyżowań oraz tuneli. Skrzyżowanie trasy z ul. Rzgowską ma być trójpoziomowe. Powstanie tunel w kierunku planowanego węzła autostrady A1, skrzyżowanie z ul. Rzgowską oraz estakada łącząca tę ulicę z projektowaną trasą.

W ramach inwestycji przewidziano m.in. wykonanie robót ziemnych, wzmocnienie gruntu, rozbiórkę istniejących budynków i obiektów, budowę sygnalizacji świetlnej, urządzeń odwadniających, kanalizacji deszczowej. Torowiska, a także urządzenia kolejowe i energetyczne mają być przebudowane, a rzeka Olchówka - uregulowana.

Wartość inwestycji to 421 mln zł. Połowa środków pochodzić będzie z funduszy unijnych w ramach programu Infrastruktura i Środowisko oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, a reszta - z kasy miasta. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.