PARTNER PORTALU
  • BGK

Trasy na Kanale Elbląskim niedostępne dla turystów

  • PAP    27 września 2012 - 16:29
Trasy na Kanale Elbląskim niedostępne dla turystów

Z powodu remontu pięciu zabytkowych pochylni z końcem września zostaną zawieszone rejsy statków pasażerskich po Kanale Elbląskim. Trasa będzie niedostępna dla turystów przez kolejne dwa lata - poinformowała w czwartek Żegluga Ostródzko-Elbląska.
Jak poinformował dyrektor ds. marketingu Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej Wojciech Węgrowicz w najbliższy weekend odbędą się ostatnie rejsy turystyczne przez pochylnie na całej długości kanału z Ostródy do Elbląga.

Do końca 2014 r. takie rejsy nie będą możliwe ze względu na rewitalizację kanału i remont zabytkowych urządzeń hydrotechnicznych. Po zamknięciu pochylni statki turystyczne jeszcze przez miesiąc będą pływać na dwóch krótkich odcinkach - z Ostródy do Miłomłyna i z Elbląga na jezioro Drużno.

Rozpoczęta w ub. roku rewitalizacja Kanału Elbląskiego będzie kosztować w sumie 115 mln zł. Dotychczasowe prace nie utrudniały jednak żeglugi. Odmulono dno i wzmocniono brzegi kanału na trzech odcinkach: w okolicach śluzy Zielona, jeziora Dauby i kanału Bartnickiego.

Zdaniem wicedyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Andrzeja Ryńskiego w październiku powinien rozpocząć się najważniejszy etap rewitalizacji kanału, czyli kompleksowa przebudowa wszystkich pięciu pochylni w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach.

Wyremontowane będą maszynownie i torowiska, zamontowane zostaną urządzenia elektryczne, które pozwolą na automatyczną obsługę pochylni. Modernizacja ma być prowadzona tak, by nie ingerować w zabytkowe mechanizmy.

W Buczyńcu powstanie budynek, do którego przeniesie się Izba Historyczna kanału, mieszcząca się dotychczas na strychu. Będą tam prezentowane m.in. dokumenty dotyczące budowy kanału z oryginalnymi podpisami jego budowniczego Georga Jacoba Steenke. Powstanie też sala, w której będą wyświetlane prezentacje multimedialne.

W tym tygodniu rozstrzygnięto przetarg na remont wszystkich pochylni. Za najkorzystniejszą cenowo uznano ofertę Mostostalu Warszawa S.A., który zaproponował cenę 51,9 mln zł. Dwaj pozostali oferenci mogą do 5 października odwołać się od tego rozstrzygnięcia.

Zbudowany w XIX wieku, liczący 144 km Kanał Elbląski jest unikatowym zabytkiem hydrotechnicznym. W 2011 r. został umieszczony na liście Pomników Historii. Kursujące po kanale statki - dzięki systemowi pięciu pochylni i wyciągów mechanicznych o napędzie wodnym - na pewnych odcinkach "płyną po trawie", czyli są ciągnięte po lądzie na specjalnych wózkach. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.