PARTNER PORTALU
  • BGK

Trend z budowaniem nowych centrów handlowych w miastach wyhamowuje

  • aw/PAP    15 lutego 2018 - 15:36
Trend z budowaniem nowych centrów handlowych w miastach wyhamowuje
W ubiegłym roku nastąpiło także nieznaczne wyhamowanie trendu rozbudów galerii handlowych (fot.ilustracyjne: mat. prasowe/Forum Gdańsk)

W 2017 r. na polski rynek trafiło 360 tys. m kw. powierzchni centrów handlowych, o 15 proc. mniej niż rok wcześniej - podało Colliers International. Dodano, że wskaźnik pustostanów wyniósł 4 proc.
"Większość nowej podaży (66 proc.) powstała w ośmiu największych aglomeracjach" - poinformowano w czwartkowym komunikacie. "Na koniec 2017 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni centrów handlowych w Polsce przekroczyły 11,5 mln m kw." - dodano.

W ubiegłym roku nastąpiło także nieznaczne wyhamowanie trendu rozbudów galerii handlowych. "Stanowiły one ok. 16 proc. nowo dostarczonej podaży w 2017 roku, o 4 proc. mniej względem roku poprzedniego" - poinformowano w raporcie.

Według Colliers International na koniec 2017 r. wskaźnik pustostanów w centrach handlowych w Polsce wyniósł 4 proc. Najwięcej pustostanów wśród aglomeracji odnotowano na Górnym Śląsku (5,8 proc.), z kolei najmniej w Szczecinie (2,8 proc.).

"Wśród miast regionalnych najwięcej dostępnej powierzchni było w Radomiu i Częstochowie, a najmniej w Toruniu i Kielcach" - poinformowano w komunikacie.

Na koniec grudnia 2017 r. w budowie pozostawało ok. 580 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni handlowej.

"Przewidujemy, że nowa podaż w roku 2018 będzie nieco większa niż w roku poprzednim, z uwagi na zakończenie kilku dużych inwestycji handlowych oraz rozbudowę istniejących centrów handlowych. O ile nie nastąpią opóźnienia, na rynek zostanie dostarczone ok. 450 tys. m kw. powierzchni w centrach handlowych" - powiedziała, cytowana w komunikacie Katarzyna Michnikowska, dyrektor w dziale doradztwa i badań rynku Colliers International.

Największym i najbardziej konkurencyjnym rynkiem handlowym w Polsce pozostaje Warszawa, gdzie podaż nowoczesnej powierzchni handlowej wyniosła na koniec 2017 roku ponad 1,5 mln m kw.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Bart, 2018-02-18 10:34:29

    Na Górnym Śląsku to jest plaga, potrafią wybudować jedno centrum handlowe obok drugiego albo w bliskiej odległości od siebie. W niektórych miastach to jest po kilka centrów handlowych i kilkanaście hipermarketów. Biorąc pod uwagę wyludnianie się Górnego Śląska - kwestią czasu jest kiedy zaczną zamyk...ać niektóre centra handlowe z braku klientów.  rozwiń