PARTNER PORTALU
  • BGK

Trójmiasto odblokowane dla pociągów

  • wnp.pl    7 lutego 2014 - 14:38
Trójmiasto odblokowane dla pociągów

Na 1,5 miesiąca przed planowanym terminem zakończenia robót, PKP Polskie Linie Kolejowe przekazały do eksploatacji zmodernizowane tory prowadzące z Gdańska Oliwy do Gdyni Chyloni.
Przed terminem zakończyły się również pozostałe prace na torach od Pruszcza Gdańskiego do Gdańska Głównego. Były to węzłowe odcinki realizowanej modernizacji magistrali Warszawa – Gdynia.

Prace objęły przebudowę prawie 100 km torów, montaż 151 rozjazdów, instalację 140 km sieci trakcyjnej oraz 18 mostów i wiaduktów.

Zautomatyzowano też lokalne centra sterowania ruchem kolejowym (LCS). Obecnie ruch kolejowy pomiędzy stacjami Pruszcz Gdański i Gdynia Chylonia (36 km), będzie zarządzany zdalnie ze skomputeryzowanych nastawni w LCS Gdańsk i LCS Gdynia. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo, ale i intensywności przejazdów pociągów w ciągu doby.

Na modernizacji infrastruktury kolejowej w aglomeracji trójmiejskiej skorzystają bezpośrednio także pasażerowie. Odbudowano 14 peronów, na których zamontowano m.in. nowe wiaty, oświetlenie, ławki oraz informację wizualną. Wszystkie stacje trójmiejskie wyposażono w windy, a stacje od Pruszcza Gdańskiego do Gdańska Głównego mają pochylnie.

Inwestycja prowadzona na terenie LCS Gdańsk i LCS Gdynia jest częścią liczącej 350 km, modernizowanej trasy łączącej stolicę z wybrzeżem.

Jak informuje PKP PLK, obecnie na trasie Gdynia-Warszawa prace torowe realizowane są już tylko w okolicach Malborka i Iławy i skończą się w tym roku. Oznacza to, że pociągi mogą w pełni korzystać z nowych torów na odcinku od Tczewa do Gdańska Głównego, co skróci czas przejazdu najszybszymi pociągami o blisko pół godziny.

Po zakończeniu robót koło Malborka i Iławy, czas przejazdu „najszybszych” pociągów PKP IC – czyli Pendolino – na trasie Warszawa – Gdańsk Główny będzie nieco krótszy niż 3 godziny. Ale to nastąpi dopiero w połowie grudnia, wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy i wprowadzeniem na tory Pendolino.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: