Trójmiasto odblokowane dla pociągów

Na 1,5 miesiąca przed planowanym terminem zakończenia robót, PKP Polskie Linie Kolejowe przekazały do eksploatacji zmodernizowane tory prowadzące z Gdańska Oliwy do Gdyni Chyloni.
Trójmiasto odblokowane dla pociągów

Przed terminem zakończyły się również pozostałe prace na torach od Pruszcza Gdańskiego do Gdańska Głównego. Były to węzłowe odcinki realizowanej modernizacji magistrali Warszawa – Gdynia.

Prace objęły przebudowę prawie 100 km torów, montaż 151 rozjazdów, instalację 140 km sieci trakcyjnej oraz 18 mostów i wiaduktów.

Zautomatyzowano też lokalne centra sterowania ruchem kolejowym (LCS). Obecnie ruch kolejowy pomiędzy stacjami Pruszcz Gdański i Gdynia Chylonia (36 km), będzie zarządzany zdalnie ze skomputeryzowanych nastawni w LCS Gdańsk i LCS Gdynia. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo, ale i intensywności przejazdów pociągów w ciągu doby.

Na modernizacji infrastruktury kolejowej w aglomeracji trójmiejskiej skorzystają bezpośrednio także pasażerowie. Odbudowano 14 peronów, na których zamontowano m.in. nowe wiaty, oświetlenie, ławki oraz informację wizualną. Wszystkie stacje trójmiejskie wyposażono w windy, a stacje od Pruszcza Gdańskiego do Gdańska Głównego mają pochylnie.

Inwestycja prowadzona na terenie LCS Gdańsk i LCS Gdynia jest częścią liczącej 350 km, modernizowanej trasy łączącej stolicę z wybrzeżem.

Jak informuje PKP PLK, obecnie na trasie Gdynia-Warszawa prace torowe realizowane są już tylko w okolicach Malborka i Iławy i skończą się w tym roku. Oznacza to, że pociągi mogą w pełni korzystać z nowych torów na odcinku od Tczewa do Gdańska Głównego, co skróci czas przejazdu najszybszymi pociągami o blisko pół godziny.

Po zakończeniu robót koło Malborka i Iławy, czas przejazdu „najszybszych” pociągów PKP IC – czyli Pendolino – na trasie Warszawa – Gdańsk Główny będzie nieco krótszy niż 3 godziny. Ale to nastąpi dopiero w połowie grudnia, wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy i wprowadzeniem na tory Pendolino.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE