PARTNER PORTALU
  • BGK

Trójmiasto, Zintegrowany Systemu Zarządzania Ruchem TRISTAR już działa

  • pt    20 listopada 2015 - 11:21
Trójmiasto, Zintegrowany Systemu Zarządzania Ruchem TRISTAR już działa
Jedna z tablic systemu TRISTAR

Oszczędność czasu w codziennych dojazdach to najważniejsza zaleta systemu TRISTAR - największego w tej części Europy systemu inteligentnego zarządzania ruchem. TRISTAR to jedna z wizytówek prężnego rozwoju Trójmiasta i współpracy samorządów.
System połączył 165 trójmiejskich skrzyżowań (Gdańsk: 78, Sopot: 14, Gdynia: 73) w sprawnie funkcjonujący organizm. Jego sercem jest sieć komputerów - połączonych z centrami w Gdańsku i Gdyni - która zarządza przede wszystkim sygnalizacją świetlną i reguluje ruch pojazdów komunikacji miejskiej w obrębie najistotniejszych z punktu widzenia natężenia ruchu ulic w Trójmieście.

Urządzenia zostały zamontowane na 152 skrzyżowaniach, a 13 skrzyżowań zostało wyposażonych w niezbędne urządzenia w ramach innych inwestycji. Uruchamiając TRISTAR tylko włączono je do systemu.

System informacji medialnej

W ramach systemu TRISTAR został uruchomiony również system informacji medialnej, który prezentuje podróżnym za pośrednictwem portalu internetowego informacje o sytuacji drogowej w obszarze objętym systemem (www.tristar.gdynia.pl; www.tristar.gdansk.pl; www.tristar.sopot.pl).

Osoby podróżujące transportem publicznym znajdą na portalu m.in. planer podróży, bazujący na czasach rozkładowych oraz informacjach o aktualnych opóźnieniach pojazdów względem rozkładu.

Użytkownicy korzystający z portalu mogą także skorzystać z informacji o aktualnych utrudnieniach w ruchu, warunkach pogodowych, komunikatach na tablicach i znakach zmiennej treści, informacji o wolnej liczbie miejsc na parkingach objętych systemem.

Ponadto możliwe jest zapoznanie się z podglądem na obecną sytuację na drodze za pośrednictwem zainstalowanych kamer nadzoru wizyjnego.

W przypadku gdy koniecznym jest skorzystanie z objazdów, TRISTAR wysyła jasne, konkretne sugestie.

System podpowie jak jechać

System podpowie jaką trasą – przez miasto, czy obwodnicą – najszybciej dotrzemy do celu
Zainstalowane w strategicznych miejscach sieci drogowej tablice zmiennej treści na bieżąco przekazują informacje o natężeniu ruchu, aktualnym czasie przejazdu wybranymi trasami oraz o ewentualnych nagłych utrudnieniach na drogach.

Stosując się do komunikatów pojawiających się na tablicach, kierowcy mogą przemieszczać się płynniej, przyczyniając się do poprawy ruchu w całym mieście i ograniczenia korków.

TRISTAR w liczbach:

- na potrzeby inwestycji zużyto 500 km kabli;

- nowo położona sieć kanalizacji teletechnicznej ma długość prawie 137 km;

- światłowody mają długość 147,8 km;

- zamontowano 2226 sygnalizatorów ulicznych, świetlnych i dźwiękowych;

- 745 pojazdów transportu zbiorowego wyposażono w komputery pokładowe z GPS i radiowe nadajniki priorytetów;

- 79 kamer nadzoru wizyjnego;

- 13 stacji meteorologicznych;

- 15 tablic informacji parkingowej i 32 znaki informacji parkingowej;

- 23 rejestratory przekroczenia prędkości;

- 35 rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle;

- 22 terminale informacji pasażerskiej;

- 18 tablic i 8 znaków zmiennej treści;

- 73 tablice informacji pasażerskiej na przystankach komunikacji miejskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.